Jak se při praní zbavit bacilů

Možná si říkáte, že praní prádla není taková věda. Dovedli jsme ho přece k takové dokonalosti, že stačí pouze zmáčknout “čudlík” a jako zázrakem vyndat čisté a voňavé prádlo skoro bez práce.

Jak se při praní zbavit bacilů
Zobrazit fotografii v galerii

Trendem, který šetří nejen naše peněženky, ale i životní prostředí, je použití nižších teplot u praní. V tomto případě se sice zbavíme nečistot, ale nízká teplota nezničí škodlivé mikroorganismy. Schválně, umíte vyprat prádlo tak, aby bylo opravdu čisté a bezpečné? 


Pračka patří mezi místa, která mikrobiologové označují jako inkubátor nejrůznějších druhů bakterií. Ty se usazují zejména v bubnu, kam je přineseme společně se spodním prádlem, ručníky a povlečením. Některé typy bakterií jsou odolnější než jiné – zejména ty, co způsobují střevní či respirační onemocnění. Většina mikroorganismů je ale usmrcena při teplotě praní nad 70 °C po dobu 10 minut, což ale nesvědčí životnosti textilií. 


Slunce = půl zdraví

Vlhko a teplo představuje pro bakterie ideální prostředí. Prádlo je tak vhodné nechat uschnout rychle na přímém slunci. Ultrafialové záření, které sluneční světlo obsahuje, má totiž dezinfekční a bělící účinky. Pokud možnost sluníčka nemáte, využijte sušičku. Ta je pro zahubení bakterií účinná jen při nastavení na vysokou teplotu, energeticky úsporné programy, které suší při nízkých teplotách, mikroby nezabijí – navíc i zde je ale rizikem ztráta kvality oblečení. To samé platí i v případě žehlení, které nelze aplikovat na všechny materiály. 


Byli jste nemocní? Prádlo perte zvlášť 

Myslíte si, že pračka vypere vše? Pokud perete prádlo nemocného člověka s prádlem ostatních zdravých členů domácnosti, můžete nákazu roznést i na další členy domácnosti. Prádlo nemocného tedy perte odděleně, ideálně na teploty vyšší než 70 stupňů, zvláště v případě pyžama, ručníků a ložního prádla. V případě, že perete rizikové prádlo, je třeba před vyjmutím čistého prádla z pračky vhodné vydezinfikovat vstupní otvor pračky, aby nedošlo ke kontaminaci. 


K dosažení maximální hygienické čistoty při praní na nižší teplotu je vhodné používat prací prostředky s dezinfekční přísadou či dezinfekci na prádlo samotnou – měly by zahubit až 99 % bakterií i při nízkých teplotách nebo dokonce ručním praním. Obvykle se vyrábí bez chloru, a tak se nemusíte obávat ztráty barev či podráždění pokožky. Kvůli prevenci mikrobů a virů je také dobré prát zašpiněné prádlo co nejdříve,” doporučuje Jana Puškáčová, šéfka společnosti Elis, jednoho z největších hráčů v oblasti profesionálního prádelenství v České republice. 


A ještě jedna rada – po přendavání prádla do pračky, ale i z pračky do sušičky si vždy umyjte ruce mýdlem, abyste bakterie dále nešířili. 


Pravidelně dezinfikujte pračku 

Při praní se totiž dostává do prací vody množství bakterií, které se mohou usadit v celém bubnu pračky. Ze spodního prádla se mohou dostat do pračky bakterie E. coli, viru hepatitidy typu A, rotaviru či salmonely, z ručníků, triček a dalšího prádla zase kožní bakterie typu Staphylococcus. Mikroby se usazují i v pračce a mohou se tak roznést na prádlo z dalšího praní. Čas od času, přibližně jednou za měsíc, pračku vyčistěte dezinfekčním prostředkem k tomu určeným nebo spusťte prací program na 90°C.


 „V oblasti profesionálního praní je dodržování přísných standardů samozřejmostí, obzvlášť pokud se jedná například o pracovní oděvy využívané v potravinářském průmyslu, ultračistých prostorách či hotelech a ubytovacích zařízeních,” doplňuje Jana Puškáčová ze společnosti Elis.


Připravila: Katka Soušková

Zdroj: Elis

Foto: Pixabay

DISKUZE K ČLÁNKU

3

sušičku nechci

ODPOVĚDĚT

4

sušičku nechci věším prádlo na zahradě

ODPOVĚDĚT

4

Většinou peru jenom na 40 stupňů, tak to musím napravit. Sluníčko venku využívám. Po sušičce netoužím.

ODPOVĚDĚT

4

Taky peru většinou na 40 stupňů. Poku je to jen trochu možné, suším prádlo venku na a sušičku nechci.

ODPOVĚDĚT

5

Díky za rady.

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (5 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Titulka pro: Zapomeňte na prací prášek a perte v tabletách!

Zapomeňte na prací prášek a perte v tabletách!

Občas každý z nás stojí v obchodě před plným regálem pracích prostředků a řeší, který koupit....

5 chyb, kterých se dopouštíme při praní prádla. Děláte je také?

5 chyb, kterých se dopouštíme při praní prádla. Děláte je také?

Každý z nás pere prádlo trochu jinak. Máme pro vás pár tipů, v čem můžeme...

Titulka pro: Používáte na praní gel nebo prášek?

Používáte na praní gel nebo prášek?

Prací prostředek je nezbytnou součástí každé domácnosti, ať už je malá nebo početnější. Jednou za...

Titulka pro: Prádlo jako dárek? Proč ne, ale správně vybírejte!

Prádlo jako dárek? Proč ne, ale správně vybírejte!

Šperky, parfémy a kosmetika, svíčky a cédéčka. To všechno jsou dárky, které potěší snad každou...

Proč se mi prádlo v pračce smrskne?

Proč se mi prádlo v pračce smrskne?

Koupila jste si nové tričko a než si ho prvně vezmete na sebe, dáte ho...

NAČÍST DALŠÍ

ŽHAVÉ DRBY

VELKÉ VÍKENDOVÉ SLEVY

Tento víkend a někde i po celý týden připravilo mnoho ...

MATEŘSKÁ ŠKOLA PRAHA

Nevíte prosím o pražské mateřské školce, kde mají ...

HUBNUTÍ

Ahoj holky, máte tip, jak rychle, zdravě a hlavně trvale ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

INZERCE

© 2020, MeziŽenami.cz