Domácnost

Aviváž: proč ji používat

Sbírání kytiček

Dříve jsme aviváž automaticky dávkovali do praček hlavně proto, aby oblečení příjemně vonělo. Ale dnes už víme, že nejde jen o libé aroma. Proč tedy při praní nezapomenout na aviváž?

Všechno se vyvíjí, včetně domácích spotřebičů, tedy i praček. Prádlo v nich se pak může různě pohybovat či mačkat, samozřejmě záměrně, aby bylo co nejlépe vyprané. Což pak je, ale na dotek mu chybí jemnost. Další důvod představují samotné moderní materiály, jež mnohdy bývají nadupané syntetickými vlákny. Když si je pak oblečete, můžou se nejen lidově řečeno „lepit“ na tělo, ale také „dávat rány“ (při jejich nošení vzniká elektrostatický náboj). Ani jedno, ani druhé určitě nechcete.

Proč používat aviváž

  • Prádlo je příjemnější a měkčí na dotek.
  • Avivážní přípravek na oděvu vytváří neviditelný ochranný film, díky němuž oblečení nepřitahuje tolik špínu.
  • Méně se mačká, takže pak se i snáz žehlí.
  • Prádlo provoní vaši skříň takovým aroma, které si vyberete.
  • Kvalitní aviváže nejsou „jen směs chemie“, jak si možná někdo stále myslí; z velké části se skládá z látek, jež se dají biologicky rozložit.
  • Od věci není ani fakt, že prádlo ošetřené v aviváži rychleji schne.

A kdy na aviváž zapomenout

Dříve také nebylo zvykem, abychom do pračky dávali takzvané funkční materiály. Dnes to mnohdy jde. Ale pozor – právě v těchto případech byste aviváž neměli vůbec používat. Proč? Daný kousek oděvu by ztrácel na své funkčnosti.

Citlivá pokožka – na překážku?

Další věc, která dříve také nebyla až tak běžná, ale dnes má problém s přecitlivělostí řada lidí, a nemyslíme tím výhradně děti. Ovšem co je dobré pro jemnou pokožku miminek, to určitě bude svědčit všem lidem s citlivou pokožkou. Což ostatně uvádí také Evropské centrum pro výzkum alergií (ECARF). ECARF je celoevropský neziskový institut, který pomoci vědeckých výzkumných technik zjišťuje, zda jsou výrobky vhodné pro alergiky.

Dávkování zvládne každý

Je to skutečně snadné, ostatně na obale produktů se uvádí, zda k jedné prací dávce stačí například přidat obsah jednoho uzávěru zakoupené aviváže, nebo je to jinak. Nemusíte ale nic přepočítávat, přelévat, nebo snad ředit. Aviváž přidejte do zásobníku pračky, do části k tomu určené, a máte hotovo. Prací prostředek jste už jistě použili, tak stačí jen zapnout pračku.

Doporučujeme: Nepřehánějte to s množstvím. Pokud použijete zbytečně moc aviváže například u froté prádla, bude pak hůře sát.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: Henkel
Zdroj fotografií: iStock
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků