Finanční problémy mohou potkat každého z nás. Jejich častým řešením jsou půjčky, které je však třeba řádně splácet. Jinak hrozí, že u vašich dveří jednou zazvoní exekutor a vy přijdete o svůj majetek.
Máte pocit, že se vás takový problém netýká? Pravda může být jiná. Aby s vámi začalo být vedeno exekuční řízení, nemusíte mít zrovna stotisícové dluhy v bance. Zapátrejte v paměti. Třeba někomu dlužíte a ani si to neuvědomujete. Možná jste jen před několika lety jeli tramvají načerno. Může se stát také to, že podepíšete příbuzným či známým ručitelský závazek a dotyčný pak dluh nesplácí. Jakožto ručitel máte ovšem často problém i vy. Co vám vlastně hrozí?
Komunikujte
Pokud již delší dobu víte o tom, že máte problém se splácením a strkáte před ním hlavu do písku, jenom situaci zhoršíte. Exekuce totiž může být nařízena, i když jste se nikdy nedostavili k soudu a nereagovali na výzvy k vyzvednutí doporučených zásilek. Soud vás totiž klidně odsoudí i ve vaší nepřítomnosti. Rozsudek lze doručit i tzv. náhradním způsobem, a když o tom nebudete vědět, nebudete mít ani možnost se bránit.
Co vás čeká
Exekuce není nic příjemného a může být provedena čtyřmi způsoby: srážkami ze mzdy nebo jiných příjmů, přikázáním pohledávky (mj. z bankovních vkladů), prodejem movitých věcí a nemovitostí a prodejem podniku. Soudní exekutoři pracují rychle. Nejprve začnou zabavovat část mzdy nebo obstaví bankovní účet, seberou úspory včetně stavebního spoření či penzijního připojištění. Pokud to k pokrytí dluhu nestačí, přijdou k vám domů a začnou zabavovat majetek. Nakonec mohou prodat i váš byt, dům, auto a třeba i vaši firmu. Pokud jste zaměstnanec, obdrží mzdová účtárna exekuční příkaz na vaši mzdu. Nezachrání vás ani to, že jste v důchodu či nezaměstnaní – exekuce se týká i sociálních dávek.
Co vám zbude
Exekucí nemůžete přijít úplně o všechno. I kdyby vám po zabavení majetku zůstal prázdný byt, podle zákona vám musí exekutor nechat hotové peníze ve výši dvojnásobku životního minima, snubní prsten, zdravotnické potřeby a jiné věci, které potřebujete z důvodu své nemoci. Zabavit vám nikdo nesmí také předměty, které potřebujete k provozování svého podnikání nebo k zajišťování hmotných potřeb rodiny. To se netýká samozřejmě televize nebo mikrovlnné trouby. Doma vám ale musí zůstat stůl, postel, školní pomůcky dětí, prádlo a oblečení členů domácnosti, věci pevně spojené se zdmi či podlahou, jako umyvadlo, vana, sprchový kout, dveře či topná tělesa.
Jak reagovat
Když na vás zazvoní exekutor, i když je to těžké, zachovejte klid. Nejprve si vyžádejte jeho průkaz a listiny, na jejichž základě se vstupu do vašeho bytu domáhá. Pokud nemáte jistotu, nic nezkazíte, když zavoláte na linku 158 a požádáte o pomoc. Pokud nejde o podvodníka, proti přítomnosti policie nebude nic namítat. V tuto chvíli ještě můžete dluh zaplatit. Musíte ale počítat s tím, že už půjde o navýšenou částku o případné penále a náklady na exekuci. Když nezaplatíte, exekutor začne dělat soupis majetku. Věci buď označí štítky jako zabavené nebo rovnou odveze. Pokud budete chtít svůj majetek zpět, budete muset neprodleně uhradit dluh, protože jinak se vaše věci prodají v dražbě.
Co byste ještě měli vědět
Mějte neustále pod kontrolou své platby a splátky. Neodkládejte pročítání upomínek, natož abyste je vyhazovali nebo vůbec nerozlepili obálku. Naopak ihned volat tam, kde dlužíte a průběžně se dohadovat o splátkových kalendářích. Pokud sami nedlužíte, ale jste ručitelé, nezapomínejte neustále kontrolovat toho, komu ručíte! Nesmí se vám stát, že jako ručitel o dlužníkovi dlouhodobě nevíte a nemáte ponětí, jak splácí nebo nesplácí.
Jestliže se stane, že vás navštíví exekutor, snažte se dohodnout a navrhnout okamžitou, alespoň částečnou platbu. Pokud jsou zabaveny i věci, které vaše, jako dlužníka, nejsou, musíte to prokázat. A také ihned podat vylučovací žalobu k soudu, který exekuci nařídil. Zdržíte tak sice prodej těchto věcí, ty se ale prozatím zabaví.
Připravila: Věra Hájková