Už pár let prožíváme pestré zimy z pohledu počasí, a tak vás může zaskočit, když se najednou citelně ochladí. Co si počít, když se vám nedaří otevřít zámek?
I přes pokročilé technologie se stále používají klasické mechanické zámky, ať už u vchodových dveří rodinného domu nebo třeba visací zámky u kůlny na chalupě. Jak postupovat, abyste zámek v pohodě otevřeli a nedošlo k jeho poničení?
Rozmrazování
Obyčejná rozpouštědla mohou nenávratně poškodit nejen uzamykací mechanismus, ale také okolí včetně barvy dveří. Na první pohled rychlé řešení vás pak může stát mnoho peněz. Sáhnout byste měli po takových přípravcích, které jsou skutečně určené přímo na zámky.
Nahřívání
Jedna z nejčastějších rad nabádá, abyste nahřáli klíč a poté se ho postupně snažili dostat do zámku. Toto řešení však není vhodné, protože vlivem tepla narušujete strukturu klíče, což vede k jeho poškození nebo dokonce zlomení. Stejně tak se nevyplácí lít na zámek horkou vodu. Pokud jsou teploty nízké, voda v zámku velmi rychle opět zamrzne. Jako jeden z šetrnějších způsobů se jeví pozvolné nahřívání zámku fénem, ovšem když stojíte před uzamčeným domem, patrně nebudete mít v tašce nebo kabelce fén, o elektrickém zdroji nemluvě.
Mechanické krytí
Další doporučení uvádí, abyste zakryli klíčovou dírku izolační páskou nebo plastovým krytem. Ovšem praktické to zrovna není. Páska nebo jiný krycí materiál může vlivem venkovních teplot přilnout k zámku tak, že ho zcela ucpe a mnohdy rovněž poškodí. U pravidelně používaného zámku byste navíc museli při každém odemčení krytí znovu obnovovat. A komu by se to chtělo?
Výměna
Starší typy zámků s pružinkovým mechanismem mají tendenci se více zasekávat a zamrzat. Mnohdy pak nezbývá nic jiného, než zámek rozebrat. Navíc je pravděpodobné, že pokud „zlobí“, situace se bude brzy opakovat. Výměna za novější cylindrickou vložku, kterou už výkyvy počasí neohrozí, představuje nejvhodnějším řešení. Pro vaše nervy i peněženku.
A co visací zámky
Často je máte u rekreačních objektů. Právě s ohledem na menší frekvenci používání se pak neméně často zasekávají, a když je venku opravdová „kosa“, rovněž zamrznou. Stačí, aby byl zámek otočený klíčovou dírkou vzhůru, a vlhkost z okolí v kombinaci s nízkými teplotami udělají své. Pokud si nechcete znepříjemnit chvíle na chatě bojem se zamrzlým zámkem, pořiďte si takový, který je určený i do extrémního počasí a odolá větru, dešti, sněhu a střídání teplot. Kvalitní visací zámek na petlici sice stojí řádově stokoruny, zato vydrží mnoho let.
Připravila: Věra Hájková