Domácnost

Prostředek na praní prádla: jaký je rozdíl mezi práškem a gelem

Sbírání kytiček

Prací prostředek je nezbytnou součástí každé domácnosti, ať už je malá nebo početnější. Jednou za čas tedy stojíme v obchodu před regálem se záměrem vybrat pro naše prádlo to nejlepší.

Chceme ten nejúčinnější prostředek, ale zároveň se snažíme nakoupit co nejvýhodněji. Vybírat můžeme nejen z velkého množství pracích prášků, ale v poslední době také z jejich tekutých variant – pracích gelů. Ty mají řadu výhod, o kterých možná zatím ani nevíte. A to je škoda, protože při správném používání mohou díky svým vlastnostem prací prášky v naší domácnosti skvěle doplnit.
Prací gely i prášky patří mezi tzv. univerzální prací prostředky. Do nedávné doby bylo zvykem používat pouze prací prášky, ale teď je možné je skvěle doplnit i jejich tekutou variantou a pečovat o prádlo zase o něco lépe. Pojďme si říci, jak a v čem se liší a doplňují:
  • Prací prášky jsou vhodné pro velmi silně zašpiněné prádlo, odolné materiály, a pokud je to třeba i praní při vyšších teplotách.
  • Gely jsou ideální pro citlivější materiály. Gely si úspěšně poradí s méně zašpiněným prádlem i při nižších teplotách i při kratším pracím programu.
  • Prášky, s kterými máme všichni zkušenosti, jsou vhodné zejména pro praní v pračce. Tekutá varianta se hodí nejen pro praní v pračce, ale velmi se osvědčuje i pro ruční praní. Je to z důvodu dobré rozpustnosti při nižších teplotách.
  • Podstatný rozdíl je ve způsobu dávkování. Prášek dávkujeme klasicky do dávkovače pračky, zatímco gel nalijeme v potřebném množství do dávkovací nádobky a vložíme přímo do bubnu pračky.
  • Gely a prací prášky se liší také ve velikosti jejich balení. Gely jsou totiž více koncentrované, takže menší množství tohoto prostředku vám vystačí na stejné množství dávek praní.

Výhody pracích gelů

Prašnost

Při manipulaci s pracím práškem dochází k nepatrnému přenosu prášku vzduchem. To může vadit zejména osobám, které trpí alergií. Při používání gelů tento aspekt eliminujete.

Koncentrace

Prací gely jsou více koncentrované, takže menší množství vystačí na více dávek prádla. Oceníte to nejen při nakupování, ale i v uskladnění.

Dobrá rozpustnost

Gel se dobře rozpouští ve vodě i při nízkých teplotách, čímž šetří vodu i energii. Protože se dobře sloučí s vodou, dobře se vypírá a nezanechává po vyprání na prádle žádné skvrny.

Pre- treatment

Péče o prádlo před samotným procesem praní. V případě, že objevíte na prádle nějakou zvlášť odolnou skvrnu, můžete na ni nanést gel ještě před samotným procesem praní a nechat prostředek působit. Zvýší se tím jeho účinnost.

Nižší zásaditost

Gely jsou šetrnější k textilním vláknům, neboť obsahují větší množství neiontových enzymů než prací prášky.

Balení a dávkování

Gelové univerzální prací prostředky se dávkují v odměrce přímo do bubnu pračky. Při dávkování do násypky může gel stéci po vnějším povrchu pračky, proto je dávkování do bubnu pračky ideálním řešením, navíc zajišťuje i přímý kontakt s prádlem. Pokud používáte aviváž, nalijete pak potřebné množství do dávkovače pračky.
Láhev s pracím gelem zakoupíte společně s dávkovačem, který je vybaven odměrkou. Podle tabulky na etiketě pak poznáte, kolik ml gelu je třeba pro praní použít. V potaz je třeba vzít stupeň zašpinění prádla, ale také tvrdost vody. Podle míry zašpinění je pak vhodné zvolit i prací program.
Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: Henkel ČR
Zdroj fotografií: Pixabay
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků