Domácnost

Jak se při praní zbavit bacilů

Sbírání kytiček

Možná si říkáte, že praní prádla není taková věda. Dovedli jsme ho přece k takové dokonalosti, že stačí pouze zmáčknout “čudlík” a jako zázrakem vyndat čisté a voňavé prádlo skoro bez práce.

Trendem, který šetří nejen naše peněženky, ale i životní prostředí, je použití nižších teplot u praní. V tomto případě se sice zbavíme nečistot, ale nízká teplota nezničí škodlivé mikroorganismy. Schválně, umíte vyprat prádlo tak, aby bylo opravdu čisté?

Pračka patří mezi místa, která mikrobiologové označují jako inkubátor nejrůznějších druhů bakterií. Ty se usazují zejména v bubnu, kam je přineseme společně se spodním prádlem, ručníky a povlečením. Některé typy bakterií jsou odolnější než jiné – zejména ty, co způsobují střevní či respirační onemocnění. Většina mikroorganismů je ale usmrcena při teplotě praní nad 70 °C po dobu 10 minut, což ale nesvědčí životnosti textilií.

Slunce = půl zdraví

Vlhko a teplo představuje pro bakterie ideální prostředí. Prádlo je tak vhodné nechat uschnout rychle na přímém slunci. Ultrafialové záření, které sluneční světlo obsahuje, má totiž dezinfekční a bělící účinky. Pokud možnost sluníčka nemáte, využijte sušičku. Ta je pro zahubení bakterií účinná jen při nastavení na vysokou teplotu, energeticky úsporné programy, které suší při nízkých teplotách, mikroby nezabijí – navíc i zde je ale rizikem ztráta kvality oblečení. To samé platí i v případě žehlení, které nelze aplikovat na všechny materiály.

Byli jste nemocní? Prádlo perte zvlášť

Prádlo nemocného perte odděleně, ideálně na teploty vyšší než 70 stupňů, zvláště v případě pyžama, ručníků a ložního prádla. V případě, že perete rizikové prádlo, je třeba před vyjmutím čistého prádla z pračky vhodné vydezinfikovat vstupní otvor pračky, aby nedošlo ke kontaminaci.

K dosažení maximální hygienické čistoty při praní na nižší teplotu je vhodné používat prací prostředky s dezinfekční přísadou či dezinfekci na prádlo samotnou – měly by zahubit až 99 % bakterií i při nízkých teplotách nebo dokonce ručním praním. Obvykle se vyrábí bez chloru, a tak se nemusíte obávat ztráty barev či podráždění pokožky. Kvůli prevenci mikrobů a virů je také dobré prát zašpiněné prádlo co nejdříve.

Pravidelně dezinfikujte pračku

Při praní se totiž dostává do prací vody množství bakterií, které se mohou usadit v celém bubnu pračky. Ze spodního prádla se mohou dostat do pračky bakterie E. coli, viru hepatitidy typu A, rotaviru či salmonely, z ručníků, triček a dalšího prádla zase kožní bakterie typu Staphylococcus. Mikroby se usazují i v pračce a mohou se tak roznést na prádlo z dalšího praní. Čas od času, přibližně jednou za měsíc, pračku vyčistěte dezinfekčním prostředkem k tomu určeným nebo spusťte prací program na 90°C.

Připravila: Katka Soušková

Zdroj informací: www.bhg.com/homekeeping/laundry-linens/tips-checklists/how-to-sanitize-laundry/, www.webmd.com/a-to-z-guides/ss/slideshow-hiding-laundry, Elis
Zdroj fotografií: Pixabay
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků