Zdraví

Jak se staráme o zuby

Sbírání kytiček

Staráte se správně o své zuby? Mobilní Zdravotně preventivní centrum Zdravotní pojišťovny METAL-ALIANCE a sdružení Nechci kazy provedly dotazníkové šetření na toto téma. Zajímají vás výsledky?

Dotazník například zjišťoval, kolik lidé měsíčně investují do ústní hygieny. U téměř poloviny lidí (48 %) nepřesáhnou výdaje na dentální pomůcky 100 Kč měsíčně, více než čtvrtina je odhaduje mezi 100 až 150 Kč, 16 % utratí za zubní hygienu mezi 150 až 250 Kč a 8 % respondentů dá za pomůcky více než 250 Kč.

Zubní kartáček a pastu máme za samozřejmost, ale kupříkladu zubní niť nebo mezizubní kartáček používá jen čtvrtina lidí. Z doplňků dentální hygieny lidé nejvíce kupují ústní vodu (57 %) nebo zubní párátka (22 %). Bělící pasty používá pravidelně 9 % lidí, celých 61 % je ale vůbec nepoužívá. Pětina dotázaných nepoužívá vůbec žádné doplňky ústní hygieny.

Zubní pastu a zubní kartáček vybírá polovina lidí dle vlastního uvážení, třetina respondentů si nechá s jejich výběrem poradit od svého zubního lékaře. 8 % respondentů uvádí, že se při výběru zubní pasty nechává inspirovat reklamou. Jinak je tomu při nákupu dětských zubních kartáčků. Rodiče v dotazníkovém šetření uvedli, že je pro ně rozhodující kvalita kartáčku (53 %) a doporučení odborníkem (30 %).

Polovina dotázaných nakupuje zubní kartáčky a pasty v drogeriích, třetina v lékárnách, čtvrtina v supermarketech, 8 % lidí si je koupí přímo u svého zubního lékaře a jen necelých 5 % se hygienu vydá nakoupit do specializované prodejny.

S problémem krvácení dásní se setkává až 68 % dotazovaných. Nejčastěji (88 %) se krvácení projevuje při čištění zubů. Způsobeno může být kromě onemocnění i poraněním dásní v důsledku nesprávné techniky čištění zubů. Lekce dentální hygieny ve Zdravotně preventivním centru ZP METAL-ALIANCE tak učí děti i dospělé, jak si zuby čistit správně.

Zdravotně preventivní centrum ZP METAL-ALIANCE je kamion vybavený ordinacemi lékařů. Po celé ČR nabízí bezplatnou kontrolu pigmentových znamének na kůži, měření nitroočního tlaku, měření CO v plicích, instruktáž zubní hygieny a na některých zastávkách i prevenci osteoporózy nebo nutriční poradenství. Trasu kamiónu najdete na www.prevencezubu.cz/trasa-kamionu

Připravila: Katka
Foto: ZP Metal – Aliance
8. 3. 2012

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků