Sport

Jak se zamilovat do cvičení!

Jak se zamilovat do svého sportovního outfitu a beznadějně propadnout pravidelnému pohybu? Nakažte se jedinou prokazatelně prospěšnou závislostí na světě!

Závidíte svojí kamarádce, která při každé sebemenší příležitosti uhání do fitnesscentra nebo nasedne na rotoped, a pak vám nadšeně vypráví, jak si připadá nabitá energií, zatímco vy horko těžko sbíráte sílu k pětiminutové rozcvičce a vaše taška se sportovními potřebami leží netknutá v koutě? Použijte několik motivačních triků a propadněte závislosti na sportu!

Sportovní diář

Britští vědci nedávno přišli se zjištěním, že lidé, kteří si do svého diáře plánují své sportovní aktivity na 14 dní dopředu mají pravděpodobnost až 91 %, že u svoje plány skutečně zrealizují. A to je skutečně dost. Mezi těmi, kteří si plánované sportovní aktivity nezapsali, totiž na svou pravidelnou dávku pohybu nezapomnělo jen 38 % zúčastněných. Když si sepíšete, které časové úseky si rezervujete pro pohyb, zabráníte tomu, abyste si na tu dobu omylem domluvili schůzku a zároveň to minimalizuje riziko, že si doma zapomenete nějakou životně důležitou sportovní náležitost – třeba funkční top nebo ručník.

Každý den ve stejnou dobu

Studie Unversity of North Texas zjistila, že, lidé, kteří se věnují pohybu každý den ve stejný čas, se ve sportování zlepšují mnohem rychleji než ostatní. Pro hubnutí je ideální rozhýbat tělo co nejdřív po probuzení. Ranní ptáčata jsou totiž podle statistik nejen vytrvalejší, ale navíc i cvičí vícekrát týdně než ti, kteří do tělocvičny vyrážejí později. Podle Appalachian State University přispívá důkladná ranní rozcvička navíc i ke snížení krevního tlaku. A v neposlední řadě má brzké sportování i pozitivní vliv na kvalitu spánku.

Dva v jednom

Pokud vás od pohybu odrazuje chronický nedostatek času, využijte pro podporu motivace „dva v jednom“ – tedy dovolenou, která je maximálně propojená se sportováním. Ať už půjde třeba o výlet na kole na podunajskou cyklistickou stezku, treking po Jeseníkách, víkendový seminář nebo týden na sjezdovkách v Alpách, během takové „fitness dovolené“ si sportování propojíte s pozitivními emocemi a budete mít chuť, věnovat se mu i v budoucnu.

Magických šest týdnů

První měsíc a půl se budete patrně k pravidelnému sportování muset částečně přimět s pomocí silné vůle. Ale zhruba na konci tohoto období byste měla pociťovat, že vám po sportovní pauze chybí endorfiny, které se během provozování vašeho oblíbeného sportu uvolňují do krve. Oněch šest týdnů je zároveň ona magická časová hranice, po níž se začnou objevovat první estetické účinky na vaše tělo – ať už v podobě zpevněných svalů nebo rozpouštějících se tukových zásob. A po těchto zcela hmatatelných výsledcích se vám už nebude chtít vrátit se k lenošivému způsobu života.

Založte svůj fanklub

Když svoje sportovní úspěchy (ať už mají formu vítězství v amatérském tenisovém turnaji nebo třeba jedné lekce jógy týdně) budete sdílet s ostatními, budete jim přikládat mnohem větší důležitost a budete ochotní do této činnosti investovat víc energie i v budoucnu. Komunikace na sportovní téma může mít mnoho nejrůznějších forem – statusy na sociálních sítích počínaje a uběhnutím půlmaratonu před zraky své drahé polovičky konče.

Připravila: Eva
Foto: iStock


Diskuze: příspěvků