Krása

Jak si vybrat brýle

Vidíte rozmazaně? Máte problém se čtením? Občas neodhadnete vzdálenost? Zkrátka potřebujete brýle?

Doba, kdy jsme my všichni brýle nosící neměli moc na výběr, je už dávno za námi. Dnes naopak pomalu nevíme, co si z bohaté nabídky obrub na trhu vybrat. Nedejte na první pohled. Obruby si pečlivě vyzkoušejte, aby ladily nejen k vaší osobnosti, ale i s tvarem obličeje. Pro všechny bez ohledu na tvar obličeje obecně platí: Horní linie obruby by měly kopírovat obočí, velikost brýlí zase obličej a být v „zákrytu“ se spánkovou a následně lícní kostí.

Hranatý obličej

Pokud se váš obličej vyznačuje ostrými rysy, máte vystouplé lícní kosti, širokou čelist a hranatou bradu, vycházejte z hranatého typu obličeje. K tomu se hodí oválnější brýle nebo asymetrické obruby (rozbijí geometrické tvary v obličeji a ten pak působí jemněji). Nechcete-li podpořit ostré rysy, vyhněte se hranatým obdélníkovým obrubám.

Kulatý obličej

Majitelé kulatých obličejů s podobnou výškou a šířkou, plnými tvářemi a zaoblenými liniemi mohou naopak sáhnout po výraznějších, hranatých brýlích, které oblé proporce vyrovnají, anebo po „bezobrubových“ brýlích. Čemu se vyhnout? Kulatým tvarům obrub, protože právě ony opticky zaoblí naše rysy.

Trojúhelníkový obličej

Trojúhelníkový typ obličeje charakterizuje širší partie v horní části, postupně se zužující směrem k bradě. V tomto případě dejte přednost jemnějším liniím obrub. Můžete pracovat i s ohraničením obrub. Výrazná horní linka bez spodního okraje by rozšířila již tak výrazné partie horní části obličeje, proto volte spíše opačnou variantu.

Hruškovitý obličej

Zajímavý je rovněž hruškovitý tvar obličeje, který má užší partie ve spánkové části, širší lícní kosti a výrazné tváře. Je to váš případ? Pak vyzkoušejte brýle s nepřehlédnutelnou horní linií (která se nedoporučuje u trojúhelníkového obličeje). Tím zvýrazníte  horní obličejovou část. Dolní obruba by měla být nenápadná, vhodná je takzvaná vázaná, kde jsou skla ze spodní části navázána silikonem.

Oválný obličej

Posledním typem obličeje je oválný tvar. Patříte do této skupiny? „Pak si můžete gratulovat, k němu se totiž hodí téměř vše,“ shrnuje výhody tohoto typu Jaroslava Saudová z OC Park Hostivař.

Připravila: Katka Soušková

Zdroj informací: Interoptik
Zdroj fotografií: Interoptik

Diskuze: příspěvků