Zdraví

Záněty očí: v létě bývají častější

Sbírání kytiček

Během léta jsou záněty očí častější. Letní měsíce bývají pro oči nejnáročnějším obdobím. Na vině je intenzivnější sluneční záření, častěji zapnutá klimatizace, nadměrně chlorovaná nebo naopak znečištěná voda. Veškeré tyto faktory jsou pro oči zatěžující a často jsou příčinou zánětlivého onemocnění očí.

Projevy zánětu očí

Záněty očí jsou nejčastěji připisovány bakteriální nebo virové infekci. Ojediněle však můžou být i nespecifické. Průběh a klinický obraz se liší podle toho, která oční struktura je zasažena. Mezi nejznámější patří záněty spojivek, rohovek, víček nebo nitrooční záněty. Hlavními projevy zánětů jsou zarudnutí oční spojivky, pocit cizího tělíska v oku, svědění, pálení. Může se však objevit i bolest oka, zamlžené vidění, citlivost na světlo nebo otoky očních víček,“ popsal MUDr. Pavel Stodůlka.

Prevence

Co se týče prevence, určitě v létě doporučuji používat sluneční brýle, eventuelně kšilt, což je řešení u dětí, které nechtějí slunečný brýle nosit,“ radí MUDr. Lucie Valešová. V případě alergických zánětů je nejvhodnější prevencí vyhýbat se co nejvíce alergenům. Během období, kdy příroda bují, by se alergici raději měli vyvarovat procházkám v lučinách s kvetoucími břízami či jinými rostlinami působícími potíže. „Zároveň je zapotřebí užívat antihistaminika, tedy léky, které předepisuje imunolog, alergolog či praktický lékař. Antihistaminika se dají kapat i do očí a do nosu. Opravdu rychle a výborně zabírají, takže stoprocentně alergikům doporučuji tyto neškodné léčebné prostředky používat,“ nabádá MUDr. Valešová.

Návštěva lékaře

Už při lehkém projevu zánětu je na místě navštívit očního lékaře. Mohlo by se jednat jak o banální záležitost, tak i o zánět většího rozsahu. Při lehčích formách stačí aplikace očních kapek. Těžší formy mohou vyžadovat aplikaci nitrooční injekce nebo operativní řešení. Lékařské ošetření by měl člověk vyhledat při každém, byť i menším projevu očního zánětu, neboť neléčený zánět může vést i k trvalému poškození zraku,“ upozornil primář Stodůlka.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: oční klinika Gemini, oční klinika Neovize
Zdroj fotografií: Pixabay
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků