Zdraví

Vaše oči a mobil: Na co si dát pozor

Sbírání kytiček

Začínáte den pohledem do mobilu a končíte s ním až těsně před tím, než ulehnete? Příliš časté a hlavně dlouhé používání telefonu zraku ani tělu nemusí svědčit. Přečtěte si, proč.

Může mobil na váš zrak opravdu negativně působit? Vadí, když používáte telefon za světla, nebo až se setmí? Existuje ideální vzdálenost mezi očima a displejem telefonu? To vám prozradíme společně s MUDr. Lucií Valešovou.

Škodí časté sledování mobilu?

Přílišné sledování displeje mobilu vede k tomu, že méně mrkáte, oči se rychleji unaví. Prakticky vás pak může trápit pocit suchosti v očích, rozostřené vidění nebo třeba bolesti hlavy. Musíme však zdůraznit, že nejde o trvalé, nýbrž o přechodné potíže.

Současně je důležité působení světla, a to nejen jeho intenzita, ale i barva. Zde je dobré zdůraznit modré světlo, které mimo jiné vydává také mobil. Toto světlo aktivuje receptory na oční sítnici, které řídí bdělost. Narušíte-li svůj biorytmus tím, že často a dlouho sledujete mobil, patrně vás budou v noci provázet poruchy spánku (modré světlo negativně ovlivňuje hormon melatonin). A díky nim zase přes den klesá schopnost soustředění.

Je lepší sledovat mobil v přítmí?

Zmiňovaná oční únava rychleji nastupuje, když se setmí. Případné obtíže pomáhá zmírnit rozptýlené osvětlení použité v místnosti. Šikovné jsou například lampičky, které kromě rozptýleného světla nabízí také změnu jeho barvy či intenzity. Avšak alespoň hodinu před tím, než jdete na kutě, byste měli mobil odložit z ruky.

Jak dlouho sledovat mobil?

Především pro děti je zásadní doba, po kterou telefon, případně tablet, používají. Po dvaceti minutách by si od hraní na těchto zařízeních měly odpočinout, proběhnout se a procvičit oči pohledem do dálky.

Jaká je optimální vzdálenost mobilu od očí?

Ke komfortnímu používání mobilu patří optimální vzdálenost mezi přístrojem a vaším zrakem, jde o 40 centimetrů. Mnozí lidé ji však buď neznají, nebo nedodržují a běžně se dívají na mobil ze vzdálenosti 30 centimetrů. Nebo dokonce ještě méně (zejména tehdy, pokud nemají dobře korigovanou oční vadu). Což zrak namáhá, může dojít k přetížení zaostřovacích svalů, špatné koordinaci obou očí a podobně.

Prevence v bodech

1. V přítmí používejte dostatečné osvětlení.

2. I při delším používání mobilu se soustřeďte na mrkání a minimálně po půlhodině měňte úhel pohledu (střídavě se dívejte na něco do dálky a na blízko).

3. Pokud máte potíže se suchým okem, používejte takzvané umělé slzy, jež svlaží povrch oka a odstraní pocit pálení a únavy.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: Oční klinika NeoVize
Zdroj fotografií: Pixabay
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků