Zdraví

Podzimní nástrahy pro oči: sychravé počasí, brzké stmívání i virózy

Sbírání kytiček

Léto mizí v dáli a své žezlo přebírá podzim. Dny se pomalu, ale jistě krátí, nastupuje dříve soumrak a pošmourné počasí společně se sluncem nízko nad obzorem mohou způsobovat zhoršené vidění. Zvláště za volantem to bývá problém. Prozradíme vám, jak čelit nástrahám, které podzim našemu zraku přináší.

Brzké stmívání může odhalit nekorigovanou oční vadu

Zatímco v létě je dostatek světla venku i v interiéru, s příchodem podzimu způsobují zatažená obloha a dřívější šero horší viditelnost. Může se vám tedy stát, že najednou hůře rozlišujete detaily a kontrasty a musíte oči více namáhat, abyste zaostřili. Doma i v kanceláři proto dbejte na správné osvětlení, zvláště při činnostech, jako je čtení, případně luštění křížovek či ruční práce. „Nadměrná námaha spojená se zaostřováním do blízka očím neprospívá. Může docházet k podráždění očí, jejich slzení, zčervenání či bolesti,“ upozorňuje MUDr. Lucie Valešová.

Očím může kromě dobrého osvětlení ulevit používání umělých slz a střídání pohledových vzdáleností – to znamená, že po každých dvaceti minutách práce nablízko byste měli přeostřit na nějaký předmět v dálce a vydržet se na něj dívat dvacet sekund. Pokud potíže s ostřením dlouhodobě přetrvávají, neváhejte navštívit očního lékaře, aby překontroloval, zda nepotřebujete zrakovou korekci v podobě brýlí,“ dodává lékařka.

Antireflex zlepší vidění při nočním řízení

Zhoršené vidění při mlhavém či zataženém počasí anebo v šeru komplikuje život zejména řidičům. MUDr. Šárka Skorkovská Csc. proto radí při nepříznivých světelných podmínkách nosit brýle se žlutě, zelenožlutě či žlutooranžově zabarvenými skly, které rozjasní obraz. „V noci při řízení doporučujeme čiré dioptrické i nedioptrické brýle se speciální povrchovou úpravou, tzv. antireflexem vhodným pro řidiče. Rozjasní noční vidění, tlumí oslnění protijedoucích aut, zvýší kontrast barev a neovlivní špatně jejich vjem tak, jako zabarvené verze slunečních brýlí,“ radí doc. MUDr. Šárka Skorkovská, CSc., primářka Oční kliniky NeoVize Brno. Úskalím pro řidiče bývá také nízké podzimní slunce, které svítí na horizontu a nepříjemně při jízdě oslňuje. Pomoci může takzvané gradální barvení brýlí, kdy na horním okraji je nejtmavší odstín a postupně přechází směrem dolů do světlejšího.

Kontrola zraku

Pro řidiče je obzvlášť důležité mít zrak v pořádku, protože oční vada prodlužuje dobu ostření. „Než řidič přeostří z pohledu na tachometr do dálky na vozovku, trvá to průměrně od 0,5 až po 3 sekundy. V rychlosti 100 km/h za tu dobu ujede 14 až 83 metrů! Už tak dost velkou vzdálenost ještě více prodlužuje případná oční vada, především nekorigovaná krátkozrakost, dalekozrakost, astigmatismus či šedý zákal. Řidičům proto doporučuji pravidelnou kontrolu zraku u očního lékaře,“ dodává oftalmoložka Skorkovská. Platí to nejen pro šoféry automobilu, ale také pro další účastníky silničního provozu, jako jsou motocyklisté či cyklisté. Chodci by zase neměli zapomínat na výrazné oblečení a reflexní prvky, díky kterým je řidiči mohou zaregistrovat rychleji.

Sychravé počasí a vítr mohou narušit slzný film

Podzim je spjatý nejen s dřívějším stmíváním, ale také se zhoršuje počasí. Teplé sluneční paprsky vystřídají ranní mrazíky, přes den je častěji deštivo a fouká vítr. „Vítr zvyšuje odpařování ochranného slzného filmu z povrchu oka. Nehledě na nepříjemné subjektivní potíže, jako je pálení či řezání, také zvyšují sklon ke vzniku zánětu spojivek i rohovky, protože nefunguje desinfekční funkce slz, které necirkulují,“ vysvětluje primářka Valešová. Zvláště pokud se věnujete outdoorovým sportům, nezapomínejte proto na ochranné brýle, které oči proti nepříznivým povětrnostním vlivům ochrání.

Při nemoci kontaktní čočky raději nenoste

S podzimem a sychravým počasím často přicházejí také nachlazení, virózy, chřipky a v posledních dvou letech také covid-19. „Jestliže jste nositeli kontaktních čoček a budete cítit, že na vás „něco leze“, je vhodné čočky z oka vyjmout a vrátit se po dobu nemoci zpět k brýlím. Je to rozumné. Následný rozvoj nemoci může způsobit zánět spojivek a zhoršit podmínky pro nošení kontaktních čoček,“ uvádí docentka Šárka Skorkovská.

Připravila: Vlaďka Svobodová

Zdroj informací: Oční klinika Neovize Praha, MUDr. Lucie Valešová, doc. MUDr. Šárka Skorkovská, CSc., primářka Oční kliniky NeoVize Brno
Zdroj fotografií: Freepik lookstudio
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků