Zdraví

Tropická vedra a vaše oči: co jim může vadit?

Nadstandardně vysoké teploty někomu přinášejí radost, a jinému zase starost. Ale čistě z pohledu zdraví platí: všichni o sebe musíme více dbát. A nejde jen o pitný režim nebo zvýšený krevní tlak. Co (ne)potřebují vaše oči?

Našemu zraku neprospívá příliš suché prostředí, ale ani klimatizace, a dokonce může vadit i větrák.


Závlaha je lepší než sucho

Když je venku příliš sucho, do vzduchu se dostane více prachových částic. „Na prachové částice se velmi často vážou alergeny pylů, které zvyšují alergické projevy: od alergické rýmy, přes zhoršení astmatických potíží až po alergické záněty spojivek. Pro tyto oční záněty je nejtypičtější svědění očí a vodnatá sekrece,“ vysvětluje MUDr. Jana Mikšovská.


Jinak obecně platí, že slzný film je důležitý. Napomáhá ostrému vidění a také představuje dobrou ochranu. Před infekcemi a alergeny.


Brýle a kontaktní čočky

Používáme je pro korekci zraku, a kdo má více dioptrií, ten ví – bez nich to skutečně nejde. Počasí přesto sehrává svou roli. U brýlových obrub nám vadí, že se pod nosníky a stranicemi potíme, což může dráždit pokožku a dokonce způsobit i její zánět. Navíc pro vodní hrátky, které k létu patří, brýle nejsou zrovna bezpečné.

A kontaktní čočky? „Zvláště ty s vysokým obsahem vody můžou v horkém prostředí dříve vysychat a dráždit oči. Při plavání, zejména v přírodních koupalištích, zvyšují kontaktní čočky riziko infekčního zánětu rohovek,“připomíná Jana Mikšovská.


Jak si stojí klimatizace

Názory na používání klimatizace se různí, pojďme se nyní zaměřit pouze na její spojení se zrakem. „V klimatizovaných prostorech oči pálí, lidé často popisují pocit písku v očích a paradoxně dochází i ke zvýšenému slzení,“ upozorňuje MUDr. Mikšovská. A dodává, že ani větráky nejsou pro náš zrak zrovna výhrou: „Proud teplého vzduchu vede ještě k výraznějšímu osychání povrchu oka, a tím ke zhoršení potíží.“


Pozor (nejen) na vosy

Letošní léto se nese nejen ve znamení veder, ale také velkého výskytu vos. Ovšem bodnout vás může třeba i včela či čmelák. Tolik teorie. A co říká praxe? „Případy bodnutí žihadla přímo do oka jsou velmi vzácné. Oko na jakýkoliv přibližující se předmět reaguje sevřením víček,“ podotýká MUDr. Mikšovská. Pokud by se to však přihodilo, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc – žihadlo z oka byste neměli zkoušet odstraňovat sami.

Ale něco jiného je, pokud by vás potenciální žihadlo zasáhlo na víčku. Zde ho lze opatrně odstranit. Tak, abyste nezmáčkli váček na jeho konci (zmáčknutí zvyšuje množství vstříknutého jedu). Ranku pak dezinfikujte a ochlazujte.


Jak se správně chránit oči

Základní ochranu pro vaše oči v létě představují brýle s UV filtrem; dávno už nejde o módní doplněk. „Tmavé brýle s UV filtrem snižují riziko kožních a očních nádorů, zároveň chrání okolí očí před vznikem drobných vrásek,“ říká MUDr. Mikšovská.

A pokud mají oči v horkém prostředí tendenci osychat, je vhodné je „zavlažovat“ speciálními umělými slzami a v době nejvyšších tropických teplot pokud možno pobývat v chladnějších prostorách.


Připravila: Marcela
Foto: DuoVize
11. 8. 2015
 


Diskuze: příspěvků