Zdraví

Tropická vedra a vaše oči

Sbírání kytiček

Nadstandardně vysoké teploty někomu přinášejí radost, a jinému zase starost. Ale čistě z pohledu zdraví platí: všichni o sebe musíme více dbát. A nejde jen o pitný režim nebo zvýšený krevní tlak. Co potřebují vaše oči?

Našemu zraku neprospívá příliš suché prostředí, ale ani klimatizace, a dokonce může vadit i větrák.

Závlaha je lepší než sucho

Když je venku příliš sucho, do vzduchu se dostane více prachových částic. „Na prachové částice se velmi často vážou alergeny pylů, které zvyšují alergické projevy: od alergické rýmy, přes zhoršení astmatických potíží až po alergické záněty spojivek. Pro tyto oční záněty je nejtypičtější svědění očí a vodnatá sekrece,“ vysvětluje MUDr. Jana Mikšovská.

Jinak obecně platí, že slzný film je důležitý. Napomáhá ostrému vidění a také představuje dobrou ochranu. Před infekcemi a alergeny.

Brýle a kontaktní čočky

Používáme je pro korekci zraku, a kdo má více dioptrií, ten ví – bez nich to skutečně nejde. Počasí přesto sehrává svou roli. U brýlových obrub nám vadí, že se pod nosníky a stranicemi potíme, což může dráždit pokožku a dokonce způsobit i její zánět. Navíc pro vodní hrátky, které k létu patří, brýle nejsou zrovna bezpečné.

Jak si stojí klimatizace

Názory na používání klimatizace se různí, pojďme se nyní zaměřit pouze na její spojení se zrakem. „V klimatizovaných prostorech oči pálí, lidé často popisují pocit písku v očích a paradoxně dochází i ke zvýšenému slzení,“ upozorňuje MUDr. Mikšovská. A dodává, že ani větráky nejsou pro náš zrak zrovna výhrou: „Proud teplého vzduchu vede ještě k výraznějšímu osychání povrchu oka, a tím ke zhoršení potíží.“

Jak se správně chránit oči

Základní ochranu pro vaše oči v létě představují brýle s UV filtrem; dávno už nejde o módní doplněk. „Tmavé brýle s UV filtrem snižují riziko kožních a očních nádorů, zároveň chrání okolí očí před vznikem drobných vrásek,“ říká MUDr. Mikšovská.

A pokud mají oči v horkém prostředí tendenci osychat, je vhodné je „zavlažovat“ speciálními umělými slzami a v době nejvyšších tropických teplot pokud možno pobývat v chladnějších prostorách.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: www.news18.com/news/lifestyle/protect-your-eyes-in-summer-from-extreme-heat-with-these-simple-tips-5155573.html, www.realeyesoptometry.com/protect-your-eyes-in-summer/, tiskové materiály oční kliniky NeoVize
Zdroj fotografií: Pixabay
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků