Jak udržet v bazénu čistou vodu

Pořídit si bazén není dnes nic nedostupného. Mnohem složitější bývá udržet si vodu čistou. Máme pro vás pár pravidel. Zkuste se jimi řídit a budete se pyšnit bazénem s čistou, průhlednou a zdravotně nezávadnou vodou po celou koupací sezónu.

Titulka pro: Jak udržet v bazénu čistou vodu
Zobrazit fotografii v galerii

Když do bazénu napustíte vodu, bývá průzračná a ani ve snu by vás nenapadlo, že by vám vaši radost mohlo něco zakalit. A to doslova.

Co je vlastně příčinou špinavé vody?

V první řadě to býváme samy. Z naší kůže a sliznic se smývají do vody nejrůznější sekrety, pot, maz, moč nebo zbytky kosmetických prostředků, opakovacích krémů a mýdel. Nemusí to být samozřejmě na první pohled patrné. Jenže staší mikroskopické množství, které vodu kontaminuje a zhorší její kvalitu. Geometrickou řadou se pak začnou množit nejrůznější mikroorganismy, jako jsou bakterie, viry, plísně a kvasinky, popř. i prvoci a helmici, mykobakterie. V určitých případech u venkovních bazénů nelze vyloučit též kontaminaci vody trusem ptáků a hlodavců. Pomnožování mikroorganismů podporuje též zvýšení teploty koupací vody.

Čistotu vody v bazénu ohrožují také další nečistoty jako je například listí, jehličí, tráva nebo hmyz. Pokud nečistoty tohoto typu do vody napadají, dají se odstranit ručně pomocí hladinové a dnové síťky. Další možností jsou pak poloautomatické nebo automatické vysavače. Do základní výbavy pak patří také kartáč, kterým snadno vyčistíte nečistoty ze dna a stěn bazénu. Ochranu vody zajistí i plachty, které slouží k zakrytí hladiny, ve chvílích, kdy bazén zrovna nepoužíváte.


Chce to filtraci

Základem každého čištění vody v bazénu je filtrace, která bývá zpravidla dodávána společně s bazénem. V současnosti se nejvíce používá písková filtrace, ta nahradila starší kartušovou filtraci, která byla dříve hojně využívána. Písek je potřeba jednou týdně propláchnout a po roce je pak nutné koupit nový a vyměnit ho. Pokud bazén využíváte velice intenzivně, je nutné častěji kontrolovat průchodnost pískové náplně a případně časový interval proplachu zkrátit.
 

Dezinfikujte účinně

Pískový filtr, síťky, vysavače ani plachty ale samy o sobě vodě nezabezpečí hygienickou nezávadnost. Aby byla voda v bazénu skutečně čistá, je potřeba používat kromě těchto praktických pomocníků také chemické přípravky. Nejdůležitějším ošetřením bazénové vody je její dezinfekce. Nejdostupnějším způsobem je použití přípravku na bázi chloru (důvěřovat můžete například známému přípravku Savo Original). Takto ošetřená voda, jak potvrzují i odborníci, je zbavena 99,9% všech bakterií. Můžete ji navíc doplnit UV zářením či mikrofiltrací.
 

Jak postupovat?

Postup dezinfekce vody v bazénu je velmi jednoduchý. Potřebnou dávku dle návodu k použití dezinfekčního přípravku je nutné nejprve promíchat s několika litry vody. Pro první zachlórování bazénu je vhodné dávkovat v poměru 160 ml přípravku Savo Original na 3 m3 vody. Toto množství nejdříve rozmíchejte v 9 litrech vody a pak po částech vlijte do bazénu. Chlor by měl být v bazénu přítomný v koncentraci 0,3 – 0,6 mg na litr vody.

Udržovací dávka pro průběžné čištění závisí na počasí a na frekvenci využívání bazénu. Pro běžnou dezinfekci a udržení správné koncentrace volného chloru v bazénu se doporučuje dávkovat 80 ml přípravku Savo Original na 3 m3 vody. V parných letních dnech se doporučuje bazén dezinfikovat jednou týdně. Ideální je bazén dezinfikovat až večer po koupání, protože vstup do bazénu po tomto procesu není možný. Používejte biocidy bezpečným způsobem. Před použitím si vždy přečtěte označení a informace o přípravku.

 

Připravila: redakce
Foto: Savo
24. 6. 2015

DISKUZE K ČLÁNKU

0

Jo savo je super. Čistila jsem s ním vodu dětem v malém bazénku, abych ho nemusela každý den vylévat. My máme jinak velký zapuštěný bazén , který kdybych měla čistit savem, tak se nedoplatím :-D . U bazénu máme pískovou filtraci a dáváme do něj i chlorové tablety a celé léto je voda v bazénu krásně čistá :-) .

ODPOVĚDĚT

2

do vířivky dáváme chlor a to vydrží celou sezonu

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (2 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

SLADKÉ ALE ZDRAVÉ MLSÁNÍ

Jak řešíte, když dostanete chuť na sladké, ale kvůli ...

PRALINKY

Prosím pěkně .. potřebovala bych doporučení na kvalitní ...

EROTICKÝ ESHOP

Zdravíčko, prosím vás, jakým způsobem tady ty eshopy ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

© 2020, MeziŽenami.cz