Sport

Jak vybrat kolo

V první řadě si musíte rozmyslet, jak a kde budete kolo používat a k čemu vám má kolo sloužit. Naše rady se nevztahují na kola ze supermarketu. Jsou sice levná, ale z nekvalitních materiálů a komponentů. Vždy je lepší si pro kolo zajít do speciálního obchodu, kde vám s výběrem kola poradí.

Jde o váš život a zdraví. Zajímavou alternativou pak může být nechat si kolo postavit na míru, to vám umožní ovlivnit vše od designu po použité materiály. Podle bývalého profesionálního závodníka Michaela Mourečka ze společnosti Festka Bicycles se ve standardních nabídkách dodavatelů zapomíná zejména na lidi malého nebo naopak velkého vzrůstu. Kolo na míru je pro ně ideální volbou. Cena kola na míru se navíc nemusí lišit od ceny standardně prodávaných kol.

Horské kolo

Horské kolo je kolo, které jezdí rádo v terénu, zejména po nezpevněných komunikacích. Samozřejmě je možné na tomto kole jet i po silnici, ale zbytečně se nadřete. Kolo je vhodné pro sportovně založeného cyklistu, který se rád prohání mimo silnice a upřednostňuje les a náročnější terén. Kvalita a použití se samozřejmě odvíjí od ceny vybraného modelu, čím dražší tím lepší, kvalitnější – nepotřebuje tak častou údržbu.
 

  • Horské kolo je těžší než silniční
  • Převody jsou pomalejší, uzpůsobené těžším terénům
  • Průměr kol je 26“ nebo 29” (nově se pak můžete setkat i s rozměrem 27,5”)
  • Může být buď s přední odpruženou vidlicí, nebo celoodpružené, nově se začínají nabízet pevné vidlice z karbonu

Náš tip Festka HULK

Festka HULK

Festka HULK

První celoodpružené kolo dodávané s řemenem. Využijte výhod tichého chodu, bez nutné údržby a mějte stroj vždy připraven pro špičkový výkon. Rám je dodáván ve variantě jako celokarbonový a nebo v kombinaci hliník/karbon. Zadní stavba se dá velmi lehce rozebrat a umožňuje snadnou výměnu řemenu či transport kola. Všechny hybné části jsou opatřeny ložisky pro snadný chod. 


Silniční kolo

Silniční kola jsou určena především pro jízdu po tvrdém podkladu, asfaltu, případně betonu. Cesta by měla být bez výmolů. Do terénu není vůbec určeno, díky použití tenkých rychlých plášťů průměru 700“ resp. 28“. Tato kola jsou určena pro sportovní jízdu po silnicích či na uzavřených okruzích.

  • Určeno pro sportovní jízdu
  • Těžší převody zaručují rychlejší jízdu
  • Pláště mají velice nízký vzorek pro co největší rychlost a nízký valivý odpor. Průměr kol je 700“ resp. 28“.
Festka MOPS

Festka MOPS

Náš tip Festka MOPS

Rám určený pro všechny, kteří touží po nízké hmotnosti. Jeden z nejlehčích rámů na trhu využívá trubky s proměnnou sílou stěny, díky tomu je rám odolný a řádně vyztužen v namáhaných místech.

Krosové kolo (trekové)

Kolo, které si hravě poradí s lehčím terénem, silnicí i cestou. Kolo je ideální pro cykloturistiku, která se vyznačuje většinou času strávenou na silnici (zpevněný terén) a částečně v lehčím terénu (nezpevněná cesta).

Do této kategorie lze zařadit i kola treková, což jsou kola krosová vybaveny navíc blatníky, nosičem, světlem a dynamem. Jsou určená pro každodenní cesty do zaměstnání, díky své bezpečnosti.

Opomíjená jsou cyklokrosová kola, která se používají v cyklokrosových závodech. Kolo konstrukčně vychází ze silničního kola, má klasické berany a liší se především brzdami a použitými širšími pneumatikami. Kolo je ideální jak do terénu, tak na silnici, ale i do města a může být zajímavým kompromisem pro sportovní jezdce, kteří hledají univerzální kolo.

  • Průměr kol bývá 27-28“
  • Váhově se tato kola řadí mezi horská a silniční.


Městská kola
Městská kola zažívají renesanci. Při výběru kola si zjistěte, zda se vám vejde do výtahu či zda jej unesete! To jsou velmi časté problémy, které si při pořizování kola neuvědomíte a pak tato skutečnost brání jeho častému používání. Kolo by mělo mít blatníky, ideální je řazení v zadním náboji, který vyžaduje minimální údržbu. Zajímavostí je použití řemenu namísto řetězu, odpadne vám problém s mazáním kola, neušpiníte se a kolo je mimořádně tiché. Do segmentu městských kol se dají zařadit takzvaná fixie kola – to jsou kola, která vycházejí z dráhových kol. Velmi často jsou vybavena pevným převodem, který znáte například z dětských kol.

Dětská kola

Pro úplně malé děti, které ještě nevědí jak šlapat, jsou na trhu i odrážela, na kterých se naučí držet balanc, a je pro ně pak mnohem jednodušší přestoupit na klasické kolo s pedály. Jsou ve velikostech od 12“ až 24“. Velikosti 12“ a 16“ jsou vybaveny balančními kolečky, která se samozřejmě dají odmontovat. Od vyšších velikostí jsou kola již hodně podobná horským dospělým kolům, a top model je celoodpružený. Veškeré vybavení, jako přehazovačka atd., jsou na modelech pro starší děti, od velikosti kola 20“. I v této kategorii kol je potřeba velmi pečlivě vybírat, protože jsou často velmi špatně konstrukčně řešena. Při výběru kola pro nejmenší děti si všímejte váhy. Některá dětská kola jsou velmi těžká.

Připravila: Katka
Foto: iStock, Festka Bicycles, www.festka.com
29. 3. 2012


Diskuze: příspěvků