Jak vybrat podlahu.

V bytě či domě jde o zásadní plochu, a to nejen z pohledu velikosti. Vhodně vybraný materiál podlahové krytiny přispívá k tomu, abyste s ní byli spokojení dlouhá léta.

Podlaha Wineo
Zobrazit fotografii v galerii

Z mnoha typů materiálů se nyní zaměříme na ty, které patří mezi nejpoužívanější. 


Přírodní dřevo 

Dřevěná krytina bude vždy originál, což je dané přírodní strukturou tohoto materiálu. Ostatně hotové dřevěné podlahy jsou (tedy kromě těch z masivu) jedinou podlahovou krytinou z pravého dřeva, kterou zvládnete položit sami, což umožňuje jejich vícevrstvá struktura. S čím je třeba počítat předem? Různé druhy dřeva se liší vzhledem (jak barvou, tak strukturou povrchu), dále tvrdostí a i schopností absorbovat vlhkost. Mezi velké výhody dřevěných vícevrstvých krytin patří rovněž to, že je v případě poškození lze do určité míry zbrousit. Na druhou stranu, opravdu nepatrné rýhy či vrypy se v přirozeném dekoru opticky ztratí. Dvouvrstvé díly se celoplošně lepí k podkladu, třívrstvé se většinou pokládají plovoucím způsobem. Bez ohledu na počet vrstev se tato přírodní krytina nejčastěji povrchově upravuje lakem, nebo olejem. 


Korek se dere na výsluní 

Rovněž korek patří mezi přírodní krytiny. Získává se z kůry dubu korkového a nejen ekology potěší, že při tom není třeba pokácet celý strom. Svou unikátní houbovitou strukturou představuje velmi dobrou ochranu proti chladu a hluku. Má malou tepelnou vodivost a navíc vyzařuje vlastní teplo, takže nejen na pohled, ale také na dotek jde o teplý materiál. Výborně se po něm šlape, skutečně je na chůzi velmi příjemný, a díky přirozené izolaci kročejového hluku i velmi tichý. Dále potěší fakt, že se prodává v mnoha barvách a navíc jeho plovoucí pokládka nezabere příliš času. 


Praktický laminát 

Když se řekne plovoucí podlaha, většina lidí si patrně vybaví laminát. Není to však zcela přesné, protože kromě laminátu se plovoucím způsobem můžou pokládat i další krytiny – jak PVC, tak vícevrstvá dřevěná podlaha. Ale nic to nemění na faktu, že laminát nabízí různorodé varianty vzhledu, vysoký stupeň zatížitelnosti, stabilitu a snadnou údržbu. Moderní laminátové podlahy přinášejí přírodní vzhled (většinou dřeva, které je v oblibě už několik let) a inovativní povrchové struktury. „Vzhledem k tomu, že tento materiál má minimální konstrukční výšku, je ideální pro rekonstrukci a modernizaci obytných prostor. Pokládka je rychlá a jednoduchá téměř na každém povrchu. Patří mezi nejodolnější typy podlahových krytin, proto se nemusíte obávat ani barevných změn v důsledku UV záření,“ uvádí Radim Kuřátko ze společnosti Hornbach. 


Multifunkční vinyl 

LVT neboli Luxury Vinyl Tiles představují synonymum pro kvalitní podlahové krytiny vyrobené z vinylu (prodávají se v dílcích). LVT se vyznačují povrchovou strukturou, která umožňuje dosáhnout autentický vzhled dřeva, dlaždic či keramiky. Mají dlouhodobou životnost, vynikající odolnost vůči hluku a jsou nenáročné na údržbu. Rozlišujte: vinyl je k dostání v několika podobách. A to v dílcích určených pro celoplošné lepení, dále jde o celovinylové dílce se zámkovým spojem (pokládka plovoucím způsobem), a třetí variantu zastupují dílce na nosiči, obvykle HDF desce (dřevovláknitý materiál lisovaný pod vysokým tlakem), opět se zámkovým spojem. 


Stále si nemůžete vybrat? Nebo snad řešíte vhodnost krytiny s ohledem na podlahové topení? V tom případě uděláte nejlépe, když se poradíte se s odborníky. 


Připravila: red 

Foto: Kratochvíl parket profi/Wineo

DISKUZE K ČLÁNKU

0

My jsme se s manželem shodli na tom, že si vybereme vinylovou podlahu. Líbí se mi, že se snadno udržuje a navíc není tak studená jako klasická dlažba. I když máme topení v podlaze, tak by byla dlažba studená. Vinylové podlahy se navíc vyrábí v různých dekorech, takže to není taková nuda jako dlažba. Koupili jsme si světle hnědou vinylovou podlahu z https://www.vesna.cz/vinylove-podlahy a jsme s výběrem spokojení :-) .

ODPOVĚDĚT

0

Tak takové rady se celkem hodí. My před otázkou výběru podlahy stáli minulý rok na podzim. Nakonec jsme vybrali klasickou plovoucí podlahu, protože ta není drahá a je docela snadná na údržbu. Nechali jsme si ji udělat od https://www.abparket.cz/ a musím říct, že odvedli vážně výbornou práci. :-)

ODPOVĚDĚT

1

Je třeba zvážit účelnost (kam), údržbu (snadný úklid), životnost (pokud nechci brzy vyzkoušet něco nového)

ODPOVĚDĚT

4

Měli jsme plovoučku a už nikdy víc

ODPOVĚDĚT

5

dávali jsme si do všech místností plovoučku,vypadá dobře a dobře se udržuje

ODPOVĚDĚT

1

Nejlepší je asi přírodní dřevo.

ODPOVĚDĚT

5

Nové dřevěné podlahy bychom potřebovali ve všech místnostech...

ODPOVĚDĚT

2

my také:-(

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (8 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Co musíte vědět o masivních dřevěných podlahách

Co musíte vědět o masivních dřevěných podlahách?

Dřevěné podlaze se nic nevyrovná. Žádná podlaha nevoní tak, jako dřevná podlaha. Žádná podlaha také...

Titulka pro: Dřevěné podlahy: jak se o ně postarat?

Dřevěné podlahy: jak se o ně postarat?

Pořídili jste si novou dřevěnou podlahu a už teď řešíte její údržbu? Děláte dobře –...

Jak se starat o jednotlivé druhy podlah

Jak se starat o jednotlivé druhy podlah

Ať už máte doma krásnou dřevěnou podlahu anebo lacinější laminátovou imitaci, případně nestárnoucí klasiku koberce,...

Jakou podlahu do moderního bytu?

Jakou podlahu do moderního bytu?

Vybíráte novou podlahu? Oslovili jsme několik odborníků na moderní bydlení s otázkou, jaké jsou současné...

Titulka pro: Vlastní byt znamená jistotu ve stáří

Vlastní byt znamená jistotu ve stáří

Podle statistik ČSÚ bydlí ve vlastní nemovitosti přibližně dvě třetiny rodin. V rodinném domě žije...

 Soutěž o Pattex Čistič a Polish pro krásnou podlahu

Soutěž o Pattex Čistič a Polish pro krásnou podlahu

Nejkrásnější svátky v roce jsou za dveřmi. Čekají nás vánoční hody. Stoly se prohnou pod...

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

BOLAVÁ KOLENA

Dobrý den, nemáte doporučení na bolavá kolena? Máte něco ...

BOHEMIA OLEJ

Zdravím, nemáte někdo zkušenost s oleji od značky Bohemia ...

VIBRÁTOR

Kde koupit pořádnou hračku do postele?:-) Nápady?

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA© 2020, MeziŽenami.cz