Bydlení

Jak vybrat podlahu

V bytě či domě jde o zásadní plochu, a to nejen z pohledu velikosti. Vhodně vybraný materiál podlahové krytiny přispívá k tomu, abyste s ní byli spokojení dlouhá léta. Z mnoha typů materiálů se nyní zaměříme na ty, které patří mezi nejpoužívanější.

Přírodní dřevo

Dřevěná krytina bude vždy originál, což je dané přírodní strukturou tohoto materiálu. Ostatně hotové dřevěné podlahy jsou (tedy kromě těch z masivu) jedinou podlahovou krytinou z pravého dřeva, kterou zvládnete položit sami, což umožňuje jejich vícevrstvá struktura. S čím je třeba počítat předem? Různé druhy dřeva se liší vzhledem (jak barvou, tak strukturou povrchu), dále tvrdostí a i schopností absorbovat vlhkost. Mezi velké výhody dřevěných vícevrstvých krytin patří rovněž to, že je v případě poškození lze do určité míry zbrousit. Na druhou stranu, opravdu nepatrné rýhy či vrypy se v přirozeném dekoru opticky ztratí. Dvouvrstvé díly se celoplošně lepí k podkladu, třívrstvé se většinou pokládají plovoucím způsobem. Bez ohledu na počet vrstev se tato přírodní krytina nejčastěji povrchově upravuje lakem, nebo olejem.

Korek

Rovněž korek patří mezi přírodní krytiny. Získává se z kůry dubu korkového a nejen ekology potěší, že při tom není třeba pokácet celý strom. Svou unikátní houbovitou strukturou představuje velmi dobrou ochranu proti chladu a hluku. Má malou tepelnou vodivost. Nejen na pohled, ale také na dotek jde o teplý materiál. Výborně se po něm šlape, skutečně je na chůzi velmi příjemný. Přirozeně izoluje i hluk. Prodává se v mnoha barvách a jeho pokládka nezabere příliš času.

Praktický laminát

Když se řekne plovoucí podlaha, většina lidí si patrně vybaví laminát. Není to však zcela přesné, protože kromě laminátu se plovoucím způsobem můžou pokládat i další krytiny – jak PVC, tak vícevrstvá dřevěná podlaha. Ale nic to nemění na faktu, že laminát nabízí různorodé varianty vzhledu, vysoký stupeň zatížitelnosti, stabilitu a snadnou údržbu. Moderní laminátové podlahy přinášejí přírodní vzhled (většinou dřeva, které je v oblibě už několik let) a inovativní povrchové struktury.

Vzhledem k tomu, že tento materiál má minimální konstrukční výšku, je ideální pro rekonstrukci a modernizaci obytných prostor. Pokládka je rychlá a jednoduchá téměř na každém povrchu. Patří mezi nejodolnější typy podlahových krytin, proto se nemusíte obávat ani barevných změn v důsledku UV záření.

Multifunkční vinyl

LVT neboli Luxury Vinyl Tiles představují synonymum pro kvalitní podlahové krytiny vyrobené z vinylu (prodávají se v dílcích). LVT se vyznačují povrchovou strukturou, která umožňuje dosáhnout autentický vzhled dřeva, dlaždic či keramiky. Mají dlouhodobou životnost, vynikající odolnost vůči hluku a jsou nenáročné na údržbu. Vinyl je k dostání v několika podobách. A to v dílcích určených pro celoplošné lepení, dále jde o celovinylové dílce se zámkovým spojem (pokládka plovoucím způsobem), a třetí variantu zastupují dílce na nosiči, obvykle HDF desce (dřevovláknitý materiál lisovaný pod vysokým tlakem), opět se zámkovým spojem.

Připravila: Věra Hájková

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Zdroj informací: Hornbach
Zdroj fotografií: Pixabay

Diskuze: příspěvků