Sport

Jak vybrat tenisovou školu: jak v dětství trénovaly Petra Kvitová a Lucie Hradecká

Sbírání kytiček

Nemáte doma nadějného Berdycha, Štěpánka, Kvitovou, Šafářovou či Hradeckou? Vždyť i tyto hvězdy začínaly s tenisem formou pohybových her, soutěží, ovládáním rakety a míčků. Dvou z nich jsme se zeptali v jakém věku začali hrát tenis, kdo byl jejich vzorem a kdo je k tenisu přivedl, kolikrát v týdnu trénovali ve svých začátcích.

Petra Kvitová

Byla jsem na kurtech už od narození, protože moji dva bratři hráli také tenis, ale „začala“ jsem asi, když mi byly 4 roky. Můj vzor byla Martina Navrátilová, která je také levačka. Sledovala jsem ji v televizi, když hrála Wimbledon. Ale sledovat tenis v televizi mě moc nebavilo. K tenisu mě přivedl táta, tak jako mé dva starší bratry. Táta má tenis moc rád a bavilo ho to. Jako malá jsem trénovala jen jednou denně, vždy po škole, 1 hodinu, maximálně hodinu a půl. Takto jsem trénovala více méně pořád, i když jsem chodila na gymnázium, škola byla důležitá. Až později, když jsem přešla do Prostějova, se tréninkové dávky zvýšily na dvoufázové a přidalo se vice kondice.

Lucie Hradecká

Jako malá jsem se pletla své sestře na kurtu, kterou trénoval náš táta a tím začal můj tenis asi ve 4letech. Můj vzor v začátcích byla sestra Petra a později Monika Selešová. Jak často jsem trénovala? No, asi 2-3x týdně, v pozdějším věku každý den. Pamatuji si, že jsem v zimě trénovala v klasické tělocvičně, dnešní krásné haly nebyly.

Rady, jak vybrat tenisovou školu

Také přemýšlíte o tom, že své dítě zapíšete do tenisové školy? Víte, na co je dobré se zaměřit? Na to jsme se zeptali tenisové trenérky Petry Douděrové.

Při výběru tenisové školy se určitě informujte, jak škola funguje. Domluvte se s trenéry, jak probíhá trénink. Podívejte se na ukázkovou hodinu. Zjistěte si, zda nabízí i návaznost na závodní hraní. V nabídce kvalitní tenisové školy by neměly chybět sportovní akce, turnaje a soustředění.

Velmi důležitou součástí budoucích tréninků je tenisový trenér, který bude vaše dítě tenis učit. Měl by to být člověk, který umí nejen hrát dobře tenis, ale umí ho také vaše dítě naučit. Nezapomeňte, že ho bude také motivovat a vést.

Dítě, které začíná s tenisem, se musí naučit různé sportovní techniky. Součástí dobré tenisové školy je také pohybová průprava. Obvykle v menší skupině se děti zdokonalují v rychlosti, akceleraci, soustředění, postřehu. Celkově zvyšují svoji fyzickou kondici. Později, když už vaše dítě bude trénovat tenis několikrát týdně, by se pohybová průprava měla rozšířit o kompenzační a stabilizační cviky a techniky.

Přihlášením dítěte do tenisové školy si na sebe obvykle berete i velký časový závazek, který roste s tím, jak se případně promítají a zvětšují i závodní ambice vašeho malého tenisty. Turnaje pro nejmenší jsou po celé republice. V zimní a letní sezóně každé dva týdny. Účast na takovém turnaji je prakticky celodenní záležitost.

Podpora, motivace a zájem o dítě a jeho pokroky jsou v začátcích velmi důležité a mají vliv na utváření dobrého vztahu ke sportu. Samozřejmě později je skoro každodenní trénink i součást výchovy, vaše dítě se učí cílevědomosti, soustředění, a překonávání překážek, když se mu nedaří.

U nás je hodně zkušených trénérů a velké množství tenisových škol a klubů. Pokud hledáte dobrou tenisovou školu, přejeme vám hodně štěstí.

Připravila: Katka Soušková

Zdroj informací: Tenisová škola Lucie Hradecké
Zdroj fotografií: Pavel Lebeda/Česká sportovní
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků