Už zase klepou na dveře Vánoce a spolu s nimi i konec roku. Je to výjimečné období plné zvláštní kouzelné atmosféry, kterému ale předchází kolotoč zcela prozaických a tradičních příprav. Musíme především nakoupit a zabalit dárky, upéct cukroví a samozřejmě uklidit celý byt a připravit tu správnou vánoční atmosféru. Mezi nejméně oblíbené činnosti patří úklid, který ale můžete zvládnout rychle a bez stresu. Jak to zařídit?
Na uklízení si zkuste v předvánočním období vyhradit celý den. Předem si opatřete vše, co budete potřebovat. Nezapomeňte na gumové rukavice, houbičku a hadr na mytí a také čisticí prostředky. Na začátku si udělejte úklidový plán. Projděte celý dům či byt a v každé místnosti si určete úkoly, které v nich čekají. Na velký úklid si vyčleňte dostatek času. Není nutné, abyste vše zvládli za jediný den. Když si práci rozdělíte do několika částí, nebudete na konci udření a zbude vám čas i na jiné věci. A pokud to jen trochu jde, zapojte do akce i ostatní členy rodiny, gruntování není přeci jenom údělem žen.
Pusťte se do toho
Při samotném úklidu je dobré otevřít okna. Nejen že dovnitř vpustíte čerstvý vzduch, ale také se ochráníte před vdechováním prachu a výparů z chemických prostředků. Navíc čerstvě vyvětraný dům působí pocitem větší čistoty a upravenosti. I když je uklízení celkem monotónní a nudná činnost, snažte se soustředit. Vypněte telefon a televizi, aby vás nic nerozptylovalo. Raději si pusťte oblíbené CD s energickou hudbou povzbuzující činnost.
Od kuchyně po předsíň
V místnostech nejprve sundejte záclony a nechte je chvíli namočené ve studené vodě, aby se zbavily prachu. Teprve pak je vyperte, naškrobte a nechte proschnout. Pak postupujte systematicky od jedné místnosti ke druhé a uklízejte ve směru od shora dolů. Úklid pokoje začněte utíráním prachu a ukončete vysáváním. S utíráním prachu postupujte od nejvyšších polic. Zaprvé jsou vždy méně znečištěné než ty nižší, a za druhé prach, který se v nich usadil, bude padat dolů. Z tohoto hlediska také vysávejte nebo vytírejte až na konec – nejvíce prachu z polic spadne na podlahu, kterou uklidíte vysavačem či vlhkým mopem.
Vyleštěná okna
Samostatnou kapitolou každého většího úklidu je mytí oken. Na tuto činnost si udělejte čas. Také mějte na paměti, že by se okna neměla mít tehdy, když na ně svítí přímé slunce. Voda a čisticí prostředky by totiž rychle usychaly a na skle by zůstaly šmouhy. K mytí je dobré použít teplou mýdlovou vodu, kterou nejdříve smyjeme vrchní špinavou vrstvu. K ruce si vezmeme hadry, které nepouštějí chloupky. Ideální jsou jelenice, a to jak přírodní, tak uměle vyrobené. Jakmile okno umyjete, použijte měkký, nejlépe froté, hadřík, kterým je do sucha vytřete a vyleštíte. Pokud chcete předejít obávaným šmouhám, je potřeba s leštěním dlouho neotálet a okna vyleštit jak je to jen možné.
Pozvěte si profesionály
Pokud se vám do velkého uklízení nechce nebo prostě nemáte dostatek času, můžete využít služeb profesionální úklidové firmy. Její pracovníci uklidí rychle a zkušeně, ale je zřejmé, že vás to bude něco stát. Velký úklid středně velkého bytu včetně mytí oken vyjde asi na 3 tisíce korun. Čím dál více domácností využívá také možnosti pravidelného úklidu. Jestliže si pomoc zaplatíte ve frekvenci jednou týdně, počítejte s měsíčním výdajem zhruba 2 500 korun.
Přiipravila: Zuzana
Foto: iStock
10. 11. 2010