Knihy

Jana Sobíšková: Butikovky

Sbírání kytiček

Dnes pro vás máme tip na příjemné čtení o zážitcích z prodeje v luxusním módním obchodě.

Není špatné začít po mateřské a rodičovské dovolené zvolna, a tak naše hlavní hrdinka kývne na nabídku své sestry Justýny, aby jí pomohla prodávat oblečení v obchodě, kde je sama už dlouholetou vedoucí. Obchod, který neprozradí své jméno, se nalézá na letišti v Praze a nabízí luxusní dámské oděvy a doplňky.

Justýna módou žije a snaží se nadchnout i svoji sestru. Ta se s novou prací sžívá nezaujatě. Jenomže pokud má obchod fungovat, nejde jenom stát za kasou a večer uklidit. Je potřeba prodávat. Není zboží, které by nemělo svou zákaznici, a tak je potřeba proniknout do jejich myslí a zvyků.

Každá vstoupí do obchodu s trochu jiným úmyslem. Angličanky si málokdy něco koupí, spíš okukují. Japonky chodí ve skupinách a požadují tolik stejných kusů, kolik jich je v oné skupince. Rusky koupí všechno, pokud jim namluvíte, že jim sedí ta nejmenší velikost.

Ale nejde jenom škatulkovat. Chce to být milá, sebejistá a vyznat se v tom, co prodávám. Je ta kožešina na límci pravá? Obsahuje výplň husí peří nebo recyklovanou matraci? Je na skladě tenhle svetr i v jiné barvě? Na co může být uplatněna sleva? Kupující zajímá celá řada věcí, až z toho jde někdy hlava kolem. A to tu nebyl ještě ani jeden problematický zákazník.

A nemluvím o podivínech! Vejde muž a požaduje dekoraci z výlohy. Někdo si sem přijde zcela samozřejmě koupit balenou vodu. Práce to není vyloženě těžká, ale někdy ani úplně snadná. Ale jedno je jisté. Užije se při ní hodně legrace. A to nejlepší z ní je právě v téhle knížce. Zahoďte na chvíli starosti, kterých je teď pro nás všechny víc než dost, a začtěte se. Budete se smát!

Autor recenze: Jitka Králová

Zdroj informací: Albatros, Jitka Králová
Zdroj fotografií: Jitka Králová
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků