Zdraví

Je toho na vás moc ? Vyzkoušejte jednoduchou relaxační techniku

Znáte ten pocit, když jste ve stresu nebo cítíte úzkost a nemůžete se pořádně nadechnout? Už jste určitě slyšeli, že existují dechová cvičení, která vám pomohou se uvolnit.

Většinu času dýcháme, aniž bychom o tom přemýšleli. Výzkum ukazuje, že pomalé, soustředěné dýchání může pomoci snižovat stres a úzkost, zlepšovat schopnost zvládání problémů a posilovat náš obecný pocit pohody. 

Vyzkoušejte známé a jednoduché dechové cvičení a uvidíte. 


Nejdříve si najděte klidné místo, kde vás nebude nikdo a nic rušit. 


Pohodlně se posaďte tak, aby záda byla rovná a váš dech mohl volně proudit. Zavřete oči a uvolněte se. Začněte se soustředit na svůj dech. Vnímejte, jak vaše břicho stoupá a klesá. Jak dech proudí ve vaší hrudi. Tento bod pro vás může být ze začátku složitý. Chce to jen cvik a vůli najít si trochu času. 


Začněte si pomalu počítat své výdechy a nádechy. Pokud zjistíte, že přemýšlíte, co bude k večeři, kdy přijdou děti a podobně, začněte zase od začátku. Myšlenky zastavit nelze, ale nemusíte se tím zabývat. Stačí si myšlenku uvědomit, možná ji chvilku pozorovat. Když se jí nebudete zabývat, tak myšlenka sama zmizí a přijde jiná. I ta zmizí a přijde další. A vy se tak ocitáte ve volném plynulém proudu myšlení, aniž byste vynakládali energii na přemýšlení. 


A to je dostatečné uvolnění mysli i těla. Jen pozorujte, vnímejte své pocity, pozorujte procesy svého těla při dýchání, jak se uvolňují jeho jednotlivé části, jak do nich proudí energie apod. Tím dosáhnete požadovaného uvolnění a umožníte tělu se dobře nabít čerstvou energií. Tím tělo i mysl „občerstvíte“ a posílíte. Až se vám to podaří, krásně si odpočinete. 


Až budete mít pocit, že jste aspoň trochu zrelaxovali, pomalinku otevřete oči, pomalu vstaňte a lehce se vraťte k plánovaným činnostem.


Připravila: Katka
Foto: pixabay


Diskuze: příspěvků