Hobby

Dýně: jak ji využít v podzimních dekoracích i v kuchyni

Sbírání kytiček

Na podzim se příroda představuje v celé své kráse a hojnosti a mezi všemi nádherně probarvenými plody dominuje dýně. Nejen pro svou velikost, nebývalou škálu různých barev a tvarů, ale i díky svému využití.

Jako dekorace i při vaření

Dýně neboli tykev patří mezi nejstarší kulturní plodiny, přesto si u nás svou oblibu nacházela jen pozvolna. Dá se o nich říct jen to nejlepší – dobře se pěstují, jsou výnosné, mají vynikající nutriční hodnoty. Podle nutriční terapeutky Kerri-Ann Jennings, MS, RD z webu Healthline.com obsahuje dýňová dužina mimo vody také pro tělo prospěšnou vlákninu, která podporuje trávení a správnou funkci střev. Bohatá je také na důležitý antioxidant beta-karoten, který chrání organismus a je zdrojem vitamínu A. Navíc se dají použít v širokém spektru kuchyňských úprav.

Dlouho vydrží

Další výhodou této zeleniny je její dobré a především dlouhodobé skladování. Jen pozor na rozšířený mýtus. Omylem je, že se mají dýně skladovat v chladu, naopak jim svědčí teplota kolem 20 °C a sucho. Existuje takřka nepřeberné množství dýňových odrůd, které mnohdy působí jen jako okrasné, ale i ty se dají konzumovat. Všechny druhy jsou jedlé, tedy i ty okrasné, ovšem vzhledem ke svému typu jsou pro kuchyňské zpracování méně vhodné.

Jako dekorace

Nejrůznější barvy, tvary i velikostí dýní doslova nahrávají tomu, abyste na ně vsadili kvůli jejich dekorativnosti. Zkuste použít vydlabané tykve jako lucerničky pro navození veselejší podzimní nálady, nebo jako originální vázy, mističky, nádobky, či je naaranžujte samostatně. Anebo v kombinaci s dalšími přírodninami na tematicky laděný stůl.

Halloween za dveřmi

V centru pozornosti stojí dýně i při halloweenské výzdobě. Jak oslavu ve strašidelném stylu pojmout? Vydlabanou dýni lze například naplnit ledem a poté do ní položit láhev s tmavým či oranžovým nápojem, které vypadá jako tajemný lektvar. Tím může být džus, šťáva, nebo si k požadovanému odstínu dopomůžete i potravinářským barvivem. Slavnostní ráz tabule dokreslete svíčkami umístěnými do luceren, lampionů nebo prázdné lahve, kterou dozdobíte tematickými motivy.

Jak ji snadno vydlabat

Dlabání dýně si můžete nejen ulehčit, ale také pojmout méně tradičně. Místo klasického kuchyňského nože použijte i modernější nástroje, například vrtačku, pomocí které vyhloubíte množství pravidelných, nebo nepravidelných otvorů. Je to velmi efektní, zejména když poté dovnitř vložíte svíčku, samozřejmě nejlépe do skla. Nebo zkuste další trik. Vykrajovátko na cukroví.

Podzimní dekorace

Zátiší s oranžovými plody snadno doplníte dalšími dary přírody. „Kukuřičné šustí je celkem známé, ale využít lze třeba také celer, do něhož vydlabete otvor na svíčku, navíc ho můžete dozdobit květy. Podobně originálně působí i z mechu vytvořené koule, zpevněné drátem a případně doplněné rostlinami, které jsou nyní ve vegetačním stavu,“ říká florista Lukáš Tvrdý. Ze zelených rostlin se pro podzimní aranžmá těší oblibě například břečťan, okrasné zelí či drátovec, který dlouho vydrží a doslova rozzáří celou dekoraci. Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: www.healthline.com/nutrition/pumpkin-nutrition-review#health-benefits, nutriční terapeutka Kerri-Ann Jennings, MS, florista Lukáš Tvrdý
Zdroj fotografií: Pixabay
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků