Knihy

KATARÍNA GILLEROVÁ – DUBNOVÉ SLUNCE

Na českém trhu se objevila novinka od oblíbené slovenské autorky Kataríny Gillerové.

DĚJ: 

Ela vyrostla jako jedináček. Vždycky toužila po sourozencích, ale život jí je nahradil alespoň skvělými kamarádkami, obětavou Patricií a zejména nejlepší kamarádkou Ditou. Dita bydlela ve stejném domě a chodila do stejné třídy. Měla šest sourozenců a musela se o ně starat, protože rodiče byli věčně bez peněz a přivydělávali si, jak se dalo. Ela se jí vždycky snažila pomáhat, doučovala jí němčinu, občas jí pohlídala sourozence, aby se mohla připravovat do školy a bránila jí před spolužáky, kteří se posmívali jejímu obnošenému šatníku. V posledním ročníku střední školy se obě zamilují do svého učitele Tomáše. Ten si po maturitě vybere Elu a ta s ním prožije dva krásné roky. 


Teď už jsou z Ely a Dity dospělé ženy a jejich životy jako kdyby se otočily. Obě vystudovaly vysokou školu, ale Dita vydělává slušné peníze v nadnárodní firmě a žije si ve vytoužené samotě ve svém útulném bytě. Ela pracuje jako recepční v hotelu, žije se svým partnerem a jeho dospívajícími dětmi a peněz nemá nazbyt. Teď je to Dita, kdo jí vynahrazuje veškerou pomoc v dětství, kupuje jí hezké dárky, občas za ní zaplatí útratu a ráda jí vždycky vyslechne. 


Když se po čase objeví Tomáš, otevřou se staré vzpomínky. Obě ženy zhodnocují, kam se v dospělosti posunuly a nakolik se splnila jejich očekávání. Bude Dita dál zalezlá ve své ulitě, kam žádného muže nechce pustit, aby měla pohodlí a ubránila se zklamání? A má Ela věčně čekat na to, až se její partner konečně rozhoupe a požádá jí o ruku, když si není ani jistá, že je jí oporou? 


DOJMY: 

Knížky této autorky jsou jistotou příjemného oddechového čtení. Současné postavy a prostředí nikoho nenechají na pochybách, že podobné příběhy se dějí všude kolem nás, že většinou není komu závidět, ani koho litovat. Štěstí je vrtkavé jako dubnové slunce a těžko může být všechno pořád jako v pohádce. Ale vždycky můžeme vzít život do svých rukou, a to nestálé štěstí vyhlížet. A když přijde, tak si ho vážit a pečovat o něj. A to je milé poselství. 


DOPORUČUJU! 


Vydal: Albatros v edici Motto v dubnu 2020 

Počet stran: 320 

Vazba: pevná s přebalem 

Autor recenze: Jitka Králová www.romantickyzapisnik.cz 

Foto: Jitka Králová 

Zdroj: Albatros


Diskuze: příspěvků