Když je toho na vás moc

Míváte někdy pocit, že životem běžíte a za patami máte rozjetý parní válec? Vlastně ani nevíte, kdy nabral váš život tohle zběsilé tempo. Jedno je jisté. Je třeba se zastavit a ubrat.

Titulka pro: Když je toho na vás moc
Zobrazit fotografii v galerii

Povinností v práci, kolem rodiny a domácnosti máte víc než dost. Do toho se ještě snažíte urvat si občas minutu pro sebe a zajít si zacvičit nebo ke kadeřnici. A zrovna když to vypadá, že přijde chvilka volna, pípne vám (trochu dotčená) esemeska od kamarádky, že jste se jí už dlouho neozvala. A tak pracně hledáte v diáři místo, kdy skočíte na kafe, abyste se konečně viděly. Chvilku se dá ten kolotoč vydržet, ale jednoho dne vás tenhle životní styl začne deptat a psychika začne žádat restart.


Jedno velké dilema

Večer se převalujete v posteli a říkáte si, že už to budete muset nějak řešit. Přemýšlíte, jakých povinností byste se mohla zbavit. Jenže jakých? Děti musí mít vše, co potřebují, manžel samozřejmě také. Doma je třeba mít útulno a uklizeno, nakoupeno a navařeno. To je bez debat. V práci je nutné podávat nejlepší výkony včetně všech úkolů navíc. Každý přeci ví, že dneska sehnat práci je těžké, takže zatnete zuby a nášup vydržíte. Cvičit potřebujete, abyste byla štíhlá a zdravá a pečovat o přátele je přeci samozřejmost, bez nich by život nebyl úplný.


Čeho se zbavit?

Možná vás to uklidní, ale podle psychologů nemusíte hned pálit mosty a překopat si život naruby. Vlastně někdy stačí jen málo. Zkuste si masu povinností rozkouskovat na menší, zvladatelnější úkoly a určete, které mají přednost. Představte si, že se snažíte vypít nějaký hodně nechutný koktejl z ingrediencí, které nesnášíte. Také nevyzunknete celou sklenici naráz, ale budete pít po douškách.


Nabízíme vám strategii na rozvržení času, která vám pomůže.


Pište si seznam.

Dejte si tu práci a poznamenejte si všechny povinnosti, které musíte udělat. Vyplatí se to. Jedině tak máte šanci zjistit skutečný rozsah svých úkolů. Ke každé položce si poznamenejte, jaké kroky musíte provést, abyste si je mohla odškrtnout a zaměřte se na nejbližší z nich. Perfektně vám to pomůže zorientovat se především v guláši pracovních povinností, ale tuto radu oceníte i v osobním životě.


Vyřazujte.

Opět si vezměte tužku a papír a napište si úkoly, do kterých se vám opravdu za žádnou cenu nechce. Určitě tam najdete některé, co můžete s klidným svědomím vypustit úplně. Například přerovnávání skříně nebo přesazování květin klidně počká. A ty ostatní zkuste udělat přednostně, ať už vám neotravují život.


Naučte se třídit.

Zkuste rozřadit úkoly podle významu a naléhavosti. Určete, co je nutné udělat ještě dnes, co počká a co lze odložit na neurčito. Mnoho lidí má totiž tendenci rozmělňovat svoji energii a čas na plnění nepodstatných úkolů. Buchtu přeci nemusíte upéct dneska večer, dětem můžete ke snídani namazat chleba, nebo ne?


Soustřeďte se.

Když se pustíte do zdolávání úkolu, oddejte se už pak jen této činnosti. Nenechte se rozptylovat maily a zprávami na sociálních sítích nebo seriálem v televizi.


Naučte se říkat ne.

Naučit se tuhle jednoduchou věc je velice užitečné. Ušetří vám to totiž spoustu času, který byste strávili něčím, co vás vůbec netěší. Své NE nemusíte omlouvat ani vysvětlovat. Je to jeden ze základních pilířů asertivity.

 

TEST - Jak jste na tom?

  • Kupujete si knížky, které stejně hned tak nepřečtete (nemáte čas). Jeden z úlovků přelouskáte až na letní dovolené ve chvílích, kdy vezme děti manžel koupat nebo na hřiště.
  • Občas zasněně surfujete po internetu a hledáte místa, kam pojedete s partnerem na romantický víkend. Ten samozřejmě zůstává pouze ve vaší fantazii, protože na takovou akci nemáte čas.
  • Propadl vám voucher na masáž, který jste dostala před půlrokem od kamarádky k narozeninám, ačkoli vám celých 6 měsíců visel na ledničce.
  • Máte problémy se spaním, vzbudíte se ve dvě v noci a v hlavě se okamžitě vynoří povinnosti, které vás ráno čekají.
  • Někdy si říkáte, že by snad bylo lepší, kdybyste byla nemocná tak, že byste nemusela vstát z postele a konečně si odpočinula.

Odpověděla jste si na některou otázku ano? Pak se nad svým životním tempem zamyslete a zkuste je změnit. 

 

Text: Zuzana
Foto: thinkstock
18. 5. 2016

DISKUZE K ČLÁNKU

VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Vyvětrejte si v rodině

Vyvětrejte si v rodině

Jarní energie v březnu přinášejí jarní svěží vánek. Jeho úkolem je přinést nové a zdravé...

Titulka pro: FENG SHUI a harmonie vztahu

FENG SHUI a harmonie vztahu

Většina z nás už ví, že Feng Shui se využívá při zařizování domovů. Víte, kam...

Rok 2016 podle čínského kalendáře: rok Ohnivé Opice a letící hvězdy 2.

Pořád se mluví o tom, které zvíře vládne danému roku. Víte, že každému roku vládne...

Titulka pro: Jaké máte vztahy se svými Ex? Čtenářky se svěřují.

Jaké máte vztahy se svými Ex? Čtenářky se svěřují.

Potkat v mládí člověka, s nímž strávíme celý život, je výhra. Ne každé z nás...

Opice

Pořád se mluví o tom, které zvíře vládne danému roku. Víte, že každému roku vládne...

Vztahy v dubnu podle Feng shui: Rozvíjejte svůj společný život

Vztahy v dubnu podle Feng shui: Rozvíjejte svůj společný život

Vztahy jsou velmi důležitou součástí vašeho života.

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

BĚHÁNÍ

Ahoj, já bych hrozně ráda začala chodit běhat, ale nějak se ...

DOPLŇKY STRAVY

Dobrý večer, jaké berete doplňky stravy v dnešní době? Co ...

KOLOSTRUM

Četla jsem o kolostru a jeho účincích na podporu ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

© 2016, MeziŽenami.cz