Kariéra

Máte příliš moc povinností: jak si efektivně rozvrhnout čas

Sbírání kytiček

Míváte někdy pocit, že životem běžíte a za patami máte rozjetý parní válec? Vlastně ani nevíte, kdy nabral váš život tohle zběsilé tempo. Jedno je jisté. Je třeba se zastavit a ubrat.

Povinností v práci, kolem rodiny a domácnosti máte víc než dost. Do toho se ještě snažíte urvat si občas minutu pro sebe a zajít si zacvičit nebo ke kadeřnici. A zrovna když to vypadá, že přijde chvilka volna, pípne vám (trochu dotčená) esemeska od kamarádky, že jste se jí už dlouho neozvala. A tak pracně hledáte v diáři místo, kdy skočíte na kafe, abyste se konečně viděly. Chvilku se dá ten kolotoč vydržet, ale jednoho dne vás tenhle životní styl začne deptat a psychika začne žádat restart.

Jedno velké dilema

Večer se převalujete v posteli a říkáte si, že už to budete muset nějak řešit. Přemýšlíte, jakých povinností byste se mohla zbavit. Jenže jakých? Děti musí mít vše, co potřebují, manžel samozřejmě také. Doma je třeba mít útulno a uklizeno, nakoupeno a navařeno. To je bez debat. V práci je nutné podávat nejlepší výkony včetně všech úkolů navíc. Každý přeci ví, že dneska sehnat práci je těžké, takže zatnete zuby a nášup vydržíte. Cvičit potřebujete, abyste byla štíhlá a zdravá a pečovat o přátele je přeci samozřejmost, bez nich by život nebyl úplný.

Čeho se zbavit

Nemusíte hned pálit mosty a překopat si život naruby. Vlastně někdy stačí jen málo. Zkuste si masu povinností rozkouskovat na menší, zvladatelnější úkoly a určete, které mají přednost. Představte si, že se snažíte vypít nějaký hodně nechutný koktejl z ingrediencí, které nesnášíte. Také nevyzunknete celou sklenici naráz, ale budete pít po douškách.

Strategie na rozvržení času

Pište si seznam

Dejte si tu práci a poznamenejte si všechny povinnosti, které musíte udělat. Vyplatí se to. Jedině tak máte šanci zjistit skutečný rozsah svých úkolů. Ke každé položce si poznamenejte, jaké kroky musíte provést, abyste si je mohla odškrtnout a zaměřte se na nejbližší z nich. Perfektně vám to pomůže zorientovat se především v guláši pracovních povinností, ale tuto radu oceníte i v osobním životě.

Vyřazujte

Opět si vezměte tužku a papír a napište si úkoly, do kterých se vám opravdu za žádnou cenu nechce. Určitě tam najdete některé, co můžete s klidným svědomím vypustit úplně. Například přerovnávání skříně nebo přesazování květin klidně počká. A ty ostatní zkuste udělat přednostně, ať už vám neotravují život.

Naučte se třídit

Zkuste rozřadit úkoly podle významu a naléhavosti. Určete, co je nutné udělat ještě dnes, co počká a co lze odložit na neurčito. Mnoho lidí má totiž tendenci rozmělňovat svoji energii a čas na plnění nepodstatných úkolů. Buchtu přeci nemusíte upéct dneska večer, dětem můžete ke snídani namazat chleba.

Soustřeďte se

Když se pustíte do zdolávání úkolu, oddejte se už pak jen této činnosti. Nenechte se rozptylovat maily a zprávami na sociálních sítích nebo seriálem v televizi.

Naučte se říkat ne

Naučit se tuhle jednoduchou věc je velice užitečné. Ušetří vám to totiž spoustu času, který byste strávili něčím, co vás vůbec netěší. Své ne nemusíte omlouvat ani vysvětlovat. Je to jeden ze základních pilířů asertivity.

Jak jste na tom?

  • Kupujete si knížky, které stejně hned tak nepřečtete (nemáte čas). Jeden z úlovků přelouskáte až na letní dovolené ve chvílích, kdy vezme děti manžel koupat nebo na hřiště.
  • Občas zasněně surfujete po internetu a hledáte místa, kam pojedete s partnerem na romantický víkend. Ten samozřejmě zůstává pouze ve vaší fantazii, protože na takovou akci nemáte čas.
  • Propadl vám voucher na masáž, který jste dostala před půlrokem od kamarádky k narozeninám, ačkoli vám celých 6 měsíců visel na ledničce.
  • Máte problémy se spaním, vzbudíte se ve dvě v noci a v hlavě se okamžitě vynoří povinnosti, které vás ráno čekají.
  • Někdy si říkáte, že by snad bylo lepší, kdybyste byla nemocná tak, že byste nemusela vstát z postele a konečně si odpočinula.

Odpověděla jste si na některou otázku ano? Pak se nad svým životním tempem zamyslete a zkuste ho změnit.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: www.indeed.com/career-advice/career-development/i-have-so-much-to-do
Zdroj fotografií: Pexels
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků