Knihy

Kniha pomoc dětské duši psychiatričky Aleny Procházkové nabízí pomoc rodičům

Sbírání kytiček

Každá doba má na lidi, a obzvláště na děti, jiné nároky. Dnešní hektická, konkurenční společnost nutí děti čelit věcem, se kterými si nemusí vždy vědět rady. A stres a strach z neúspěchu, z pocitu prázdnoty, z neřešených problémů v rodině na nich zanechává stopy. Jak předejít pocitům tísně, nutkání k sebepoškozování či k fatálnímu řešení nabízí kniha „Pomoc dětské duši“.

Události posledních měsíců a let k dobré pohodě příliš nepřispívaly. Proč je některé děti zvládají lépe a jiné hůře? Klíč je v nastavení psychiky, kterou formuje mimo jiné genetika, styl výchovy a také prostředí, ve kterém dítě žije. Psychiatrička Alena Večeřová Procházková vše vysvětluje od základů. Mimo jiné popisuje, jak výchovné styly ovlivňují duševní pohodu, jak působí na děti stres a co se při něm děje v jejich těle i mozku, nebo proč je tak důležité projít zdravou pubertou. Podrobně píše o fenoménech moderní doby včetně dopadů pandemie či rozvodů a ukazuje, jaké mají a mohou mít následky. Vše pak psychiatrička dokládá příklady ze své praxe a naznačuje způsoby řešení.

Kniha tedy není jen popisem toho, co se děje v dětských duších, ale je i plná rad, jak to udělat, aby dítě vyrůstalo v přátelské atmosféře, ve které se cítí dobře a zdravě se vyvíjí. A pokud už problémy nastanou, ukazuje cestu, jak se s nimi poprat, vrátit dětem pohodu a připravit je co nejlépe do dospělého života.

Dětskou psychiku kromě obvyklých problémů zasáhla i nedávná pandemie, která změnila rytmus života, odvedla je od spolužáků a kamarádů, zabránila jim ve sportu i v dalších činnostech, které jim přinášely radost a určitou jistotu. Pro mnohé děti je velkým strašákem i válka na Ukrajině.

Všechny tyto aspekty, stejně jako rodinné prostředí, vztahy mezi rodiči i v širší rodině, ovlivňují vývoj dítěte. Paní doktorka v knize rozebírá typy rodičů, věnuje se obsáhle také stresu a jeho vlivu na tělo i psychiku, v další části knihy popisuje problémy, se kterými se dnes děti potýkají a které jsou důsledkem výchovy či prostředí, v jakém žijí, mimo jiné píše o úzkostech, depresích, poruchách příjmu potravy, závislostech, sebevražedných sklonech, zmiňuje problémy spojené se střídavou péčí, násilím, nebo sexuální orientací. V jednotlivých kapitolách zároveň ukazuje cesty ven a radí, jak se k dětem chovat, aby se cítily klidné a v bezpečí. Vše je doplněno o konkrétní případy z autorčiny praxe.

Sama doktorka Večeřová Procházková řeší podobné problémy u své vlastní dcery, ví, jak je pro rodiče obtížné sledovat stav dítěte, které není šťastné, bojuje se svými problémy a obtížně hledá cestu, jak z nich ven. Jak zraňující jsou takové stavy nejen pro dítě, ale i pro rodiče.

Připravila: Martina Švecová

Zdroj informací: Albatros Media
Zdroj fotografií: Albatros Media
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků