Knihy

Knižní recenze: Adéla Elbel – Doba Temna

Sbírání kytiček

Autobiografický příběh známé české komičky. Adéla Elbel je české veřejnosti známá jako lehce cynická, nekorektní a především originální stand-up komička. Možná si jí budete pamatovat i z jejího dřívějšího působení v unikátním hudebním uskupení ČokoVoko, kde ještě s tmavými vlasy spolu se Zuzanou Fuksovou ironizovaly stereotypy naší společnosti.

Málokdo by čekal, že tato na první pohled sebevědomá žena, která nemá problém udělat si ze sebe legraci, procházela ve svých mladých dospělých letech dobou temna. Ve své první autorské knize vypráví svůj příběh. Brzy se vdala, brzy měla první dítě. Byla pracovitá, průbojná, schopná se rozdat. Přesto nebyla dlouhé roky šťastná. Při péči o dítě a práci na plný úvazek dokázala vystudovat holandštinu a stala se překladatelkou. Založila s kamarádkou ČokoVoko a veřejně vystupovala. Dokázala živit rodinu a držet jí pohromadě. 

Narodila se jí druhá dcera. Čím dál častější nesoulady s manželem považovala zpočátku za svou chybu a snažila se na sobě pracovat. Když se výsledek nedostavil, musela se podívat pravdě do očí. Pravda byla skličující a osvobozující zároveň. Nedostatečná opora v životním partnerovi může dusit i sebeschopnějšího člověka. 

Je to místy cynické čtení. Ale povzbuzující. Rozvod nemusí být konec světa. Může to být příležitost. Nepopírám, že bolestivá. Ideální čtení do nového roku, kdy všichni tak trochu bilancujeme a hodnotíme. Vždycky je možnost začít znovu. Pokud něco chcete, jděte do toho!

Autor recenze: Jitka Králová

Zdroj informací: Albatros, Jitka Králová
Zdroj fotografií: Albatros
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků