Knihy

Knižní recenze: Deborah Felman – Unorthodox

Sbírání kytiček

Autobiografický příběh současné Židovky, která se vymanila ze života ve fanatickém prostředí.

Deborah se narodila do rodiny chasidských židů v americkém maloměstě. Vyrostla v uzavřené komunitě vychována svými prarodiči, protože její matka z komunity zmizela brzy po jejím narození, a otec to neměl v hlavě úplně v pořádku a nedokázal by se o ní postarat. O to důkladněji nad ní vládl zejména dědeček, zcela oddaný své ortodoxní víře a ovlivněný prostředím, ve kterém sám dospěl.

Její výchova byla natolik sevřená pravidly této komunity, že neexistovalo v podstatě nic, o čem by mohla sama rozhodovat. O tom, co bude nosit za oblečení, co bude jíst, co bude studovat, jak bude trávit volný čas. Obyčejná návštěva kina nebo večírek s kamarády byly naprosto nepřípustné. Deborah se tak celkem překvapivě těšila na manželství, protože očekávala větší míru svobody.

V sedmnácti letech na ní čekaly domluvené zásnuby. Zdálo se, že měla štěstí. Eli byl pohledný a milý. Aniž by na to měli snoubenci nějaký vliv, a ačkoliv spolu strávili sotva pár minut při zásnubách, rodiny se dohodly a za půl roku mělo dojít ke svatbě. Pompézní přípravy, na které opět nemohli mít snoubenci téměř žádný vliv, v Deborah cosi zlomily. Naplno si uvědomila, do jakého světa vstupuje, a že její vlastní domácnost bude stejně pod kontrolou. A to ještě nedošlo na intimní život. Má prožít zbytek života s člověkem, kterého vůbec nezná. Na co se může spolehnout, když má nyní pochyby i o své vlastní víře?

Kontroverzní dílo, které nic a nikoho nehodnotí, ale nabízí pohled do života jedné mladé dívky a posléze mladé ženy. Máte možnost sami posoudit, co ještě dnes obnáší život lidí, kteří se narodili do takového prostředí. To, že byl román okamžitě po prvním vydání inspirací pro stejnojmenný seriál společnosti Netflix potvrzuje, že tenhle příběh určitě stojí za pozornost.

Autor recenze: Jitka Králová

Zdroj informací: Albatros, Jitka Králová
Zdroj fotografií: Albatros
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků