Knihy

Knižní novinka: Hana D. Lehečková – Poupátka

Závažné téma zneužité dětské důvěry v novém románu uznávané české autorky.

Hana Lehečková je autorkou knih pro děti a psychologické novely „Svatá hlava“, za kterou získala ocenění Cena Jiřího Ortena. 

Ve své nové knize pohlédla nevšedním stylem na problematiku zneužívání dětí ze strany těch, kterým rodiče své děti svěřují. 

Příběh je vyprávěný jedenáctiletou Eliškou. Eliška vyrůstá v ne úplně ideálně fungující rodině. Její mladší bratr je lehce problematický, otec se doma moc nevyskytuje, matka žije v mlze svých vlastních problémů. Šedou rutinu prosvětluje Elišce divadelní kroužek, který už několikátým rokem navštěvuje. Není to pro ni jen klasický kroužek, pouhá výplň volného času. Je to místo, kde je šťastná, kde má pocit, že něco znamená, a že by v životě mohla něco dokázat. 

Divadelní kroužek vede už dvacátým rokem Mirek. Vedení dětí k divadlu je smyslem jeho existence. Rodiče mu naprosto důvěřují, děti ho milují a usilují o jeho přízeň. Skutečně se dětem věnuje. Vede je k samostatnosti, vytrvalosti, smysluplnému trávení času. Divadelní představení pod jeho vedením mají úspěch. 

Většina dětí si ale neuvědomuje, že na ně nenápadně vyvíjí tlak a ovlivňuje jejich vztahy se všemi mimo prostředí divadelního kroužku. Má to své důvody. I to, proč se Mirek nestal hercem, a proč je vedoucím v tak malém městě, když je zdánlivě tak schopný. Mirek má totiž rád dospívající děvčata víc, než by ve své pozici měl. 

V touze po divadelní kariéře jsou některé dívky schopné Mirkovi dovolit víc, než by dovolily jinému klukovi, natož muži. Jeho vliv na jejich povolnost je navíc tak nenápadný a rafinovaný, že ho jen těžko zpozorují.

Časem se objektem jeho zájmu stane právě Eliška. Pro nedostatek zájmu v rodině se jí Mirkova náklonnost líbí a zpočátku jí zvyšuje sebevědomí. Kdyby včas nezasáhly dramatické okolnosti, mohlo by dojít na něco, co by ji mohlo nešťastně poznamenat na celý život. 

Originálně napsaný příběh je i přes tíživé téma podaný tak lehce a srozumitelně, že nebude pro nikoho problém pochopit důležité poselství. Vnímání dětí, naslouchání jejich potřebám i obavám je v rukou dospělých v jejich nejbližším okolí. Je to náročný, ale zásadní úkol. 

Vydalo: nakladatelství Vyšehrad ve společnosti Albatros Media v roce 2021

Počet stran: 368 

Autor recenze: Jitka Králová
Zdroj: Albatros

Foto: Jitka Králová

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků