Knihy

Knižní novinka: Jo Nesbo – Žárlivost a jiné povídky

Svou první sbírku povídek napsal známý norský spisovatel během loňského lockdownu, kdy nemohl vyrazit na své plánované turné.

V žádné ze sedmi povídek neopustil kriminální zápletku. Všechny pak spojuje ještě jedno stejné téma. Láska a její záludná průvodkyně žárlivost.

Podle jedné z postav této knihy je žárlivost příčinou velkého procenta vražd nebo pokusů o vraždu v severských zemích. Vyšetřovatelé tak musí mít tento fakt neustále na paměti. Podváděný nebo podezírající partner je vždycky v podezření.

Autor je mistrem nečekaných zvratů a rozuzlení, v povídkách si mohl navíc dovolit střídání prostředí a nemusel jít do velké hloubky postav, aby vystihnul napětí.

V povídce Londýn se můžete nechat unést dialogem dvou cizích lidí na palubě letadla. Zamilovala se právě láskou zklamaná žena a opustí plány na asistovanou sebevraždu?

V povídce Odpad může být vrahem ženy jak její manžel, tak její šéf.

Náušnice je povídka o rafinovaném způsobu, jak odhalit a následně potrestat nevěrného partnera.

I další krátké příběhy by se mohly stát leckomu, kdo by se nechal strhnout potřebou vlastnit někoho druhého. Leckomu, kdo by na krátký čas podlehnul nezvladatelné žárlivosti, přestal mít zábrany a dopustil se zločinu.

Povídkové knihy mají jednu velkou výhodu. Když vás některá povídka nebude bavit, můžete ji přeskočit a zkusit jinou. Některá vás ale zaručeně chytne. Hezké čtení, milí čtenáři!

Vydalo: nakladatelství Kniha Zlín ve společnosti Albatros Media v roce 2021

Autor recenze: Jitka Králová

Zdroj informací: Albatros Media
Zdroj fotografií: Jitka Králová

Diskuze: příspěvků