Knihy

Knižní novinka: Jo Nesbø – Zatmění

Sbírání kytiček

Ve svém 13. případě řeší Harry Hole vraždu dvou žen za pomoci podobných odpadlíků, jako je on sám.

Harry se vrací domů z Los Angeles, kde se marně snažil upít k smrti. V patách má vymahače dluhů a před sebou vraždu dvou mladých žen. Ze zločinu je obviněn známý realitní magnát. Pokud Harry do deseti dnů najde skutečného vraha, zachrání hned několik lidí najednou. Jako soukromý vyšetřovatel dá dohromady tým odpadlíků: zkorumpovaného policistu, psychologa umírajícího na rakovinu a bývalého taxikáře, který prodává kokain. Čas letí jako splašený, vrah je vždy o krok napřed a krvavý úplněk se neúprosně blíží.

Harry Hole je prototypem drsného hrdiny, který bojuje proti zločinu ve všech jeho podobách a všemi možnými prostředky. Jeho nekonvenční metody jsou často v rozporu s nastavenými pravidly. Málokdo si dokáže získat jeho respekt, a tak nerespektuje své nadřízené, ani své kolegy. Ovšem čtenáři tohoto oparem opilosti a zoufalství obklopeného muže milují. Je to rebel s dobrými úmysly, který je schopný přežít vše. I když fyzickou bolest snáší o poznání lépe než ztrátu lidí, na kterých mu záleží a kterým kupodivu záleží na něm.

V tomto směru je jeho tvůrce poměrně krutý. Postupně mu ze života odstraňuje všechny, kteří pro něj něco znamenají. Jeho život učinil těžkým, nadělil mu plno bolesti a zklamání nad všemi těmi ztrátami. Jak sám Jo Nesbø potvrzuje: „Našel jsem místo, v kterém je Harry Hole nejvíce zranitelný, a začal jsem vrtat.“

Knihy o Harrym Holeovi jsou jednou z nejprodávanějších a nejčtenějších detektivních sérií v celosvětovém měřítku a každé její pokračování vzbuzuje velká očekávání. Velmi výjimečné je, že celá série je kvalitativně velmi vyrovnaná, autorovi se daří udržet velmi vysoké napětí, a přitom odvyprávět komplikované životní příběhy hlavních protagonistů, které se prolínají celou sérií. Nesbø je opravdu skvělý vypravěč, má velký cit pro dávkování napětí, konstruuje neotřelé zápletky a dějové zvraty a dokáže čtenáři skvěle pocuchat nervy.

Jo Nesbø a jeho série s Harrym Holem je skvělým čtením pro všechny fanoušky detektivek a kriminálních románů. Zatmění, zatím poslední díl této série, je dle ohlasů čtenářů jedním z nejlepších románů, které Nesbø napsal. Fanoušci drsného napětí a ponuré atmosféry se mají na co těšit.

Připravila: Martina Vydrová

Zdroj informací: Albatros Media
Zdroj fotografií: Albatros Media
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků