Knihy

Knižní recenze: Mariette Lindstein – Sekta

Sbírání kytiček

Napínavý psychologický thriller na motivy skutečných událostí. Jak snadné je podlehnout manipulativním lidem a dostat se do nějaké sekty. Kniha pro všechny, kteří mají rádi temnou a napínavou atmosféru.

Sofia se s kamarádkou zúčastnila zajímavé přednášky. Doprovázela jí spíš ze zvědavosti, ale obsah jí okamžitě zaujal. Franz Oswald, tvůrce a vedoucí unikátního New Age hnutí, zde představoval veřejnosti myšlenky svého projektu zaměřeného na zdravější životní styl. Na menším švédském ostrově nedaleko pobřeží nechal zrekonstruovat krásnou vilu a přilehlé zahrady, a vybudoval místo pro budoucí klienty. Zájemci zde stráví libovolně zvolený čas, ve kterém v příjemném prostředí absolvují duchovní programy v souladu s konceptem Via Terra. Toto učení je založené na pomalejším životním tempu, stravě bez škodlivých chemikálií a smysluplné práce bez hromadění majetku.

Franz a jeho filozofie zapůsobí na Sofii natolik, že se rozhodne pro návštěvu tohoto místa. Když jí charismatický vůdce nabídne, aby pro něj pracovala, rozhodne se opustit svůj dosavadní život mladé vzdělané ženy a zakotvit na tomto fascinujícím místě.

Začátek je příjemný a opravdu to vypadá, že by všichni, kdo pochopí Oswaldovo myšlení a přijmou ho, můžou vést spokojenější a naplněnější život. Je to ale život plný nejrůznějších omezení, která z tohoto myšlení vycházejí. Minimální kontakty s okolním světem, monitorované vztahy mezi zaměstnanci, naprostá oddanost vůdci. Útlak je pozvolný a logicky opodstatněný, takže ho Sofia začíná pozorovat, až když je pozdě.

Radost z nové práce a životní proměna se mění v nespokojenost, nespokojenost v obavy, obavy ve strach o vlastní život. Z Franze se stává agresivní a manipulativní člověk, který neváhá obětovat cokoliv pro vlastní kontrolu nad tím, co vybudoval. Sofii čeká dlouhá cesta k rozhodnutí, jak dál naloží s posledními zbytky svobody, které jí zůstaly.

Autor recenze: Jitka Králová – vystudovala komunikaci a ráda čte a píše povídky. Napsala také knihu o lásce na pozadí tragické události.

Zdroj informací: Albatros, Jitka Králová
Zdroj fotografií: Albatros
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků