Knihy

Knižní novinka: Matt Haig – Půlnoční knihovna

Sbírání kytiček

Román o hledání životních cest, který se okamžitě po vydání stal bestsellerem.

Jakou cestou byste se vydali, kdybyste mohli změnit některé své rozhodnutí? Čeho natolik litujete, že byste to chtěli vrátit? Byl by váš život pak lepší a šťastnější? Hlavní hrdinka Nora dostala příležitost si to vyzkoušet.

Nora byla upřímně nešťastná. Žila sama, vztahy s rodinou měla zpřetrhané, její jediná kamarádka byla na druhém konci světa a přerušila s ní kontakt. Když dostala výpověď v práci a uvědomila si, že brzy nebude mít už ani kde bydlet, upadla do tak hluboké deprese, že se rozhodla sama ukončit svoje trápení.

Mezi životem a smrtí však dostala úžasnou možnost zkusit všechno znovu. Ocitla se v půlnoční knihovně, kde jí laskavá knihovnice nabídla, aby si vybrala, odkud by chtěla začít svůj život znovu. Mohla si vybrat knihu z nekonečné řady polic a změnit tak některá svá rozhodnutí. Pokud by s životem, který by pak následoval, zase nebyla spokojená, může to zkusit znovu. A znovu.

Nora učiní několik pokusů. V jednom z nich zůstane se svým bývalým partnerem. V jiném neukončí sportovní kariéru. Pak se přesune do jiné doby a dostuduje univerzitu. V dalším životě zůstane v kapele svého bratra a stane se slavnou. Nebo zkusí přijmout pozvání na schůzku s příjemným cizím mužem a založí rodinu.

Všechny tyto životy působí na první pohled lépe než ten, který se rozhodla ukončit. Přesto Nora v žádném z těchto životů zatím nezůstává. Kolik možností ještě bude mít? Bude v knihovně pořád půlnoc a bude knih a nových začátků stále nekonečné množství?

Na první pohled oddechový román s nadpřirozeným dějem otevírá hluboká současná témata. Nechává nás snít, přemýšlet o smyslu vlastního života, připomínat si jedinečnost našich osudů.

Za zmínku stojí i to, že sám autor byl před lety tak nemocný a zoufalý, že pochyboval o tom, zda chce dál žít. Když se uzdravil, začal psát. Jeho knihami se nese nenásilné poselství o tom, že se téměř vždycky dá začít znovu. Hezké jarní dny a příjemné čtení, milí čtenáři!

Vydalo: nakladatelství Fobos

Autor recenze: Jitka Králová

Zdroj informací: Fobos
Zdroj fotografií: Jitka Králová
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků