Knihy

Knižní novinka: Sharon Cameronová – Světlo v temnotách

Historický román podle skutečných událostí Světlo v temnotách.

Polská dívka Stefania se narodila na venkově. Brzy se chtěla osamostatnit, a tak si našla práci v nedalekém městě Přemyšl. Na začátku roku 1943 byla přijata jako pomocnice v obchodě židovské rodiny Diamantových. Ačkoliv byla sama katolička, s Diamantovými okamžitě velmi dobře vycházela a sblížila se s jejich synem Iziem. Nový příjemný život netrval dlouho. Diamantovi museli odejít do ghetta a jejich obchod byl uzavřen.

Stefi se vydá za svou rodinou, ale nachází jenom svou nejmladší sestru Helenu. Matka a sestry musely do pracovního tábora, muži narukovali. Vrátí se s Helenkou do Přemyšle a hledá si práci. Diamantovým se v ghettu daří čím dál hůř, Stefi se snaží k nim co nejčastěji dostat a ušetřit pro ně aspoň trochu jídla. Dny jsou plné strachu, každou chvíli z ghetta mizí lidé, kteří už se nikdy nevrátí. Ani Diamantovi nezůstanou ušetřeni. Nejprve musí do transportu rodiče. Pod návalem paniky požádá Stefi jejich syn Max, aby ho ukryla. Stefi projeví neskutečnou statečnost, když ukryje nejen Maxe, ale časem i celý zbytek rodiny. Sežene si nové bydlení a práci, a kromě péče o svou nezletilou sestru si na sebe vezme úkol ukrýt a uživit 13 Židů.

Příběh inspirovaný skutečnými životními osudy Stefanie Podgorské je nejen napínavým a čtivým románem. Je to důvěrné poselství o smyslu víry a naděje i v těch nejtěžších časech. Kontrast zla a dobra, které vítězí v podobě nezlomné obětavosti obyčejného člověka, je povzbuzením v časech, kdy i my možná tak trochu přemýšlíme o smyslu všeho, co se kolem nás děje. Není nad důkazy, že v každé temnotě lze vidět světlo.

Hezké čtení, milí čtenáři!

Vydalo: nakladatelství Motto ve společnosti Albatros Media v roce 2021

Autor recenze: Jitka Králová

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Zdroj informací: Albatros
Zdroj fotografií: Jitka Králová

Diskuze: příspěvků