Knihy

Knižní recenze: J. L. Horst – Otázka viny

Sbírání kytiček

Vrchní komisař William Wisting řeší nový případ v knize Otázka viny.  Zakládají se informace v anonymních dopisech, které zpochybňují výsledky vyšetřování dávno uzavřené vraždy mladé ženy na pravdě, nebo s nimi jen někdo manipuluje? Kdo a proč? A souvisí s tímto případem i zmizení další mladé dívky?

Jedná se už o sedmnáctou knihu ze série s komisařem Williamem Wistingem. Ne všechny byly, bohužel, přeloženy do češtiny. Z předchozích u nás úspěšných knih mohu jmenovat například tituly Honící psi, Katharinina šifra, Na dně, Zlovůle, Zaslepení, Zadní pokoj, Poustevník a další.

Wisting je postava velmi uvěřitelná. Je to zkušený kriminalista, kterým nezmítají ani osobní ani pracovní démoni. Není to prostě žádný superhrdina s problematickou minulostí, je to „obyčejný“ detektiv, který pečlivě posbírá stopy, vyhodnotí je a na jejich základě najde pachatele. Své případy řeší díky logickému uvažování, letité zkušenosti a důslednosti. A také s pomocí svých spolupracovníků i dcery novinářky, která se obvykle tak nějak do jeho případů profesně „namočí“.

V novém románu s názvem Otázka viny si William Wisting od zločinu neodpočine ani během dovolené. Přijde mu totiž anonym odkazující na dávno vyřešenou vraždu sedmnáctileté dívky a on se případ rozhodne přezkoumat. Něco na něm totiž nesedí. Potvrzují to i další dopisy od neznámého odesílatele. Vrchního komisaře se zmocňuje nepříjemný pocit, že s ním tajemný pisatel manipuluje jako s loutkou. Podaří se mu odhalit jeho identitu a motiv? A co když vše souvisí i se současným zmizením další mladé ženy? Pravda je zahalená v mlze iluzí, ale Wisting ji hodlá najít za každou cenu.

Z hlediska kriminalistické a policejní práce jde o velmi věrně podaný příběh, kde je důraz kladen především na samotné vyšetřování, relevanci stop. Autor sám pracoval jako kriminalista, zná do detailu veškeré postupy a práci policie, a dokáže tak věrohodněji popsat, jak probíhá vyšetřování celé kauzy. V tomto případě se jedná o atraktivní „odložený případ“. Je to jiný přístup k typickému tématu odsouzení nesprávného pachatele.

Připravila: Martina Vydrová

Zdroj informací: Albatros Media
Zdroj fotografií: Albatros Media
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků