Knihy

Knižní recenze: Martina Hynková Vrbová – Žiju bez dětí

Sbírání kytiček

Dnes jsem si pro vás připravila recenzi knihy, která se věnuje poněkud složitému a citlivému tématu. Bezdětnost žen, jak chtěná, tak nechtěná, patří mezi jedno z nejkontroverznějších témat dnešní společnosti.

Jak se vyrovnat s pocitem nechtěnosti dětí v našem životě, se zdravotní neschopností mít dítě, s nenalezením vhodné životní situace k početí a mnoha dalšími důvody.

Příběhy žen

Všechny tyto otázky se odrážejí v příbězích publikovaných v knize “Žiju bez dětí”. Martina Hynková Vrbová zaznamenala životní příběhy devíti žen. V příbězích nenacházíme beznaděj, smutek a prázdnotu, jak by se na první pohled mohlo zdát, ale především sílu, odhodlání a odvahu žen žít šťastný a naplněný život podle svých představ.

Mnoho žen, které právě přemýšlí o mateřství, může k rozhodnutí se této etapy vzdát přispět neporozumění rodiny a přátel. Ti mohou jejich volbu vnímat jako neobvyklou a v mnoha případech až jako sebezničující. Je třeba si uvědomit, že pro většinu těchto žen to není jednoduché rozhodnutí.

Příběhy jsou provázány s duchovním rozměrem, vnitřní silou, dítětem uvnitř nás všech, psychikou, seberozvojem, sebepoznáním a vlastně vším, co se týká nás žen samotných.

Své životní výpovědi poskytly – Blanka, Monika, Anežka, Lucie, Hana s Alenou, Stáňa, Lucie a Marie. Všechny tyto ženy se nebály otevřeně sdílet své pocity, názory, životní příběhy a cesty, i když se mohly stát terčem kritiky a nepochopení. Tím, že se odvážily o tomto tématu hovořit, pravděpodobně přispěly velkou měrou k odstranění stigmatu spojeného s bezdětností v dnešní společnosti.

Svoji recenzi bych ráda zakončila velmi výstižným citátem z knihy. ,,Někdo děti má, někdo děti nemá, někdo je nemůže mít. Celá společnost vytváří neustále tlak na to, že by člověk děti měl mít. Vždyť je to zvracený! Není to fér.”

Z knihy dle mého názoru plyne jasné ponaučení. Buďme všichni tolerantní a ohleduplní ke svému okolí. Nikdy nevíme, čím si lidé kolem nás uvnitř sebe opravdu prochází. Nesuďme jejich rozhodnutí, stejně tak, jako oni nesoudí ta naše! Přeji příjemné čtení, i když poněkud náročné, milí čtenáři!

Autor recenze: Martina Černá

Zdroj informací: Albatros, Martina Černá
Zdroj fotografií: Martina Černá
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků