Knihy

Knižní recenze: Mlčící fontány – Ruta Sepetysová

Sbírání kytiček

Moje dnešní recenze patří jedné z nejlepších knih, kterou jsem kdy četla. Tímto příběhem se prolíná silná beznaděj a zoufalství, ale také síla, nekonečná láska a hořkosladký cit ke své vlasti.

Začátek příběhu

Příběh se odehrává v poválečném Madridu, za vlády jednoho z nejvíce obávaných diktátorů světa – generála Franca. Do zbídačeného Madridu přijíždí osmnáctiletý Daniel se svými rodiči. Otec do Španělska přijíždí za účelem výdělku, je totiž ropným magnátem. Jeho matka má však záměr naprosto jiný. Daniel si však myslí, že matka tuto cestu bere pouze jako návrat do své rodné vlasti.

Daniel miluje fotografování. Jeho zámožný otec si však přeje, aby jej následoval a stal se také ropným magnátem. Danielovým cílem je pomocí fotoaparátu ukázat v rodném Texasu pravou tvář Madridu a výhrou fotografické soutěže se dostat na univerzitu studovat žurnalistiku. Pravou tvář města však poznává až díky Anně.

Jeho rodině byla přidělena hotelová služebná jménem Anna. Mladá dívka s tmavými vlasy a olivovou pletí. Jejím úkolem je plnit všechna jejich přání a komunikovat s nimi o všem, co si budou přát. Postupem času si začnou velmi rozumět. Daniel se nedorozuměním dostává k Anně domů do vesnice Vallecas.

Pociťuje v sobě naprostý chaos. Nečekal, že se dostane do nejchudší části Madridu. Ulice lemují zbořené domky, které nemají dveře ani okna. Po ulicích pobíhají malé děti v roztrhaném oblečení a jejich rodiče zírají z oken na bohatého Američana přicházejícího do jejich čtvrti.

Jejich vztah se rozvíjí. Začínají poznávat svůj život, svá tajemství a jeden večer se k sobě přiblíží až nebezpečně blízko. Jakýkoliv jejich potenciální vztah nepřichází v úvahu. Mohla by to zjistit místní policie a život Anny by nemusel dopadnout vůbec dobře.

Jednoho dne se Daniel vrací do hotelu a zjišťuje, že Annu vyhodili z práce. V tuto chvíli jsou již do sebe beznadějně zamilovaní a jejich život se naprosto boří. Rodiče Danielovi sdělují, že se všichni vrací zpět do Texasu. Avšak ne sami, ale ještě s malinkým miminkem, které si jeho rodiče adoptovali. Při odletu mu nejvíce ubližují myšlenky na Annu. Chybí mu. Sedí v letadle, pláče a nemá ponětí, jestli Annu ještě někdy vůbec uvidí.

Konec příběhu

Jaký konec bude mít jejich životní příběh? Je Anna vůbec ještě naživu? Kde se vzala jeho malá sestřička? Odpovědi na všechny tyto otázky se dozvídáme po návratu Daniela do Španělska. Vrací se tam po neuvěřitelných dvaceti letech, se svojí dospělou sestrou.

Setká se ještě někdy s Annou? Kdo jsou praví rodiče jeho sestry? To se dozvíte po přečtení knihy, milí čtenáři! Naprosto dojatá vám přeji krásné čtení.

Autor: Martina Černá

Zdroj informací: Albatros, Martina Černá
Zdroj fotografií: Martina Černá
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků