Kariéra

Komfortní zóna: její rozšíření může být cestou k úspěchu

Asi každý máme své zajeté zvyky, které nejsou zrovna ideální, a změnit je se zdá být nad lidské síly. Přestaňte se trápit a raději to zkuste trochu jinak. Rozšiřte svou komfortní zónu.

Jistě to znáte. Od nového roku jste si dali předsevzetí, že budete více cvičit, přestanete kouřit, nevybouchnete při prvním konfliktu, vstanete o trochu dříve, abyste toho více stihli. Ale skutek je jiný. Po několika dnech či týdnech jste se vrátili k tomu, co je vám vlastně blízké a co jen těžko dokážete dělat zcela jinak. Jak je to možné a dá se to elegantně vyřešit?

Složitý mozek

Váš mozek miluje všechno, co je pro něj známé. Bohužel i to, co vám zrovna nesvědčí, nadváhou a zlozvyky počínaje nebo špatnou finanční situací v rodině konče. Důvodem je pohodlí – přestože vám něco nevyhovuje, je snazší s tím žít, než to radikálně změnit. Prostě jste zakuklení v jakési bublině, které se říká komfortní zóna, z níž se těžko vystupuje. I když si berete na pomoc nejrůznější berličky, například chytré aplikace v mobilu, jež umí měřit vaši výkonnost a dokážou vás popohánět k vysněnému cíli. Ale i to se dá řešit, když jste opravdu naklonění změně. Co tedy dělat?

Vnímejte svou spokojenost

Nejprve si uvědomte, že žijete právě teď, a i na tom, co se vám extra nezdá nebo co je skutečně špatné, si najděte něco pozitivního. Tradičním příkladem budiž souboj s váhou. Fakt, že potřebujete zhubnout, ještě neznamená, že byste snad měli své tělo nenávidět. Tím totiž vyvoláváte negaci. A to, k čemuž máte svým způsobem odpor, se mění opravdu stěží. Jde o zakořeněné vzorce ve vašem myšlení a chování. První rada psycholožky a psychoterapeutky Alžběty Protivanské tedy zní: najděte si na současné situaci to, co je v pořádku. Jen pak se můžete posunout o krok dál.

Rozšiřte svou komfortní zónu

Podstata opravdu úspěšných a trvalých změn spočívá v drobných krocích, které vás budou posunovat k cíli. Naplánujte si je tak, aby byly realizovatelné a svým způsobem příjemné. Například pokud kouříte, řekněte si, že si odpustíte první a poslední cigaretu každý den, a získané minuty využijte ve svůj prospěch, třeba večer si dopřejte pleťovou masku, na kterou jinak nemáte čas. A ráno si pět minut zacvičte. Vytrvejte určitou dobu, a jakmile vám tyto drobné návyky opravdu přejdou do krve, přidejte další malou změnu. Tímto postupem nijak extra nenarušujete svou komfortní zónu, jen ji rozšiřujete. Zásadní je, abyste na sebe nespěchali. Někdo dokáže drobné krůčky realizovat v řádech dnů, jinému to potrvá delší čas.

Chvalte se

Opravdu velmi důležité je i to, jak se dokážete za své úsilí odměnit. Hodně lidí totiž stále podává výkony jaksi automaticky, a přitom se nedokážou ani pochválit, což souvisí s jejich sebehodnocením. Nečekejte, že si vašeho snažení někdo všimne a bude vám tleskat, udělejte to sami. Což potvrzuje i Alžběta Protivanská, která uvádí, že právě pochvalou učíte svůj mozek velmi cennou věc: když se pro něco rozhodnete, dokážete to. A to je příjemné, ne?

Tip navíc: Jak omezit stres

V souvislosti se změnami, které na sebe chystáte, se může dostavit stres. Přitom rada, jak to řešit, je opravdu jednoduchá – nesnažte se současně měnit více věcí, důsledně se věnujte jen jedné. Sami záhy poznáte, že právě tento přístup nese „ovoce“.

Připravila: Věra Hájková

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Zdroj informací: Mgr. Alžběta Protivanská, psycholožka a psychoterapeutka, www.forbes.com/sites/lizryan/2016/09/03/ten-ways-to-expand-your-comfort-zone/, www.theunconventionalroute.com/expand-your-comfort-zone/
Zdroj fotografií: Pixabay

Diskuze: příspěvků