Kosmetika

Komplexní ochrana před fotoagingem: jak zpomalit stárnutí pleti

Na stárnutí pleti má samozřejmě vliv genetika, ale významně ho urychluje působení slunečního záření. Sluneční paprsky sice umí dodat pokožce bronz i potřebný vitamín D, ale také s sebou bohužel přinášejí škodlivé UVA a UVB záření.

Kromě závažných nádorových onemocnění slunce způsobuje i vznik vrásek. Věděli jste, že až 90% známek stárnutí kůže (vrásky, stařecké a pigmentové skvrny) může právě UV záření? Sluneční paprsky totiž pronikají do vrchních vrstev pokožky a uvolňují tím volné radikály, které urychlují fotostárnutí/předčasné strnutí pleti. Dle výzkumu dermatologů lidé, kteří chrání svoji pokožku na denní bází SPF krémy, projevují až o 24 % menší stárnutí pokožky oproti jedincům, kteří se nechrání každý den. Při pobytu na sluníčku je tak samozřejmě důležitý krém s ochranným faktorem. Číslo ochranného faktoru značí, kolikrát déle můžete být na slunci podle svého fototypu. V našich podmínkách je na jaře a v létě, pokud se intenzivně neopalujete, ideální SPF 25 (kromě fototypu I),“ vysvětluje dermatolog MUDr. Jan Kučera.

Sluneční světlo je druh záření skládající se ze třech základních složek. Z viditelného světla, ultrafialového (běžně známého jako UV záření) a třetí složka je záření infračervené.

Viditelné světlo

Viditelné světlo tvoří přibližně 50 % slunečního spektra a jak název napovídá, je jedinou částí světla, kterou můžeme detekovat lidským zrakem. Část tohoto viditelného spektra s vlnovou délkou okolo 400 nm má obzvláště vysokou energetickou hladinu a je známá jako vysokoenergetické viditelné (HEV) světlo, neboli též světlo modré. To mimo slunce vyzařují i zářivky, počítače a displeje chytrých telefonů. „Modré světlo je jedním z faktorů vedoucích k předčasnému stárnutí pokožky. Působením modrého světla se naruší přirozený regenerační proces kožních buněk, dochází k oxidačnímu stresu, dalším z následků může být i hyperpigmentace. Společně s UVA/UVB zářením to je tedy značný faktor způsobující photo-aging“  vysvětluje formulátorka kosmetiky Ing. Lenka Průšová.

UV záření

Ultrafialové světlo je pro lidské oko neviditelné a má tři formy: ultrafialové A (UVA), ultrafialové B (UVB) a ultrafialové C (UVC).

UV světlo má kratší vlnovou délku než světlo viditelné, tudíž do pokožky proniká snáze. UVC paprsky mají nejkratší vlnovou délku, jsou blokovány ozonovou vrstvou, a tak se z dermatologického hlediska nemusí tolik trápit. Ačkoliv UVA a UVB záření dohromady tvoří „pouze“ 5 % paprsků slunečního spektra, mohou na pokožce napáchat značné škody.

UVA tvoří přes 90% veškerého UV záření. Je schopné proniknout skrz mraky či sklo, proniká tedy i do naší pokožky a ačkoliv se jím nespálíme, může způsobit jiné neplechy, kromě photo-agingu například rozvoj sluneční alergie. Je v podstatě přítomno celoročně s relativně stejnou intenzitou během celého dne.

UVB paprsky jsou sice zásadní pro tvorbu vitaminu D a stimulují produkci melaninu, který způsobuje hezké hnědé opálení, zároveň ale dokáže pokožku pěkně spálit. Navíc způsobuje další poškození pokožky, pigmentovými skvrnami počínaje a rakovinou kůže to může skončit.“ doplňuje Lenka Průšová.

Infračervené světlo

Infračervené paprsky mají nejdelší vlnovou délku a nejsou pro lidské oko viditelné. Představují zbývajících 45 % světla. I tyto paprsky mohou v nadměrném množství způsobit předčasné stárnutí kůže, zejména při vzájemném působení s UVA a UVB.

Připravila: Katka Soušková

Zdroj informací: formulátorka kosmetiky Ing. Lenka Průšová, dermatolog MUDr. Jan Kučera, Perfect Clinic Dermatology, int.eucerin.com/about-skin/basic-skin-knowledge/sun-and-the-skin, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33247615/
Zdroj fotografií: Pexels
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků