Rodina

Konec tradiční rodiny? V každé třetí české domácnosti žije pouze jedna osoba.

Rodina byla vždy považována za základní stavební prvek společnosti. Ale platí to i nadále? Zažíváme nový fenomén: singles. Stále více mužů i žen žije bez partnera – podle údajů Českého statistického úřadu tvoří již 30 procent českých domácností. Z celkového počtu více než 4,4 milionů domácností v České republice je více než 1,2 milionu obydleno pouze jednou osobou. Jenom za posledních 15 let počet single domácností vzrostl o 555 tisíc.

„V tomto směru nejsme žádnou výjimkou, podobný trend se projevuje celosvětově. Single domácnosti začínají stále více charakterizovat západní civilizaci“, uvádí Martina Horáková ze seznamovací a sociální sítě Leyter.com a pokračuje: „Například ve skandinávských zemích patří jednočlenným domácnostem až 40 procentní podíl. Ve Spojených státech tvoří singles již polovinu společnosti.“ Obdobným směrem se rychle vydává také Čína, Indie nebo Brazílie.

Jednotlivci u nás tvoří 12 procent veškeré populace. Nejvíce singles žije v Praze, kde se na celkovém počtu obyvatel podílí z 22 procent. Následuje Moravskoslezský (15 %) a Karlovarský kraj (14 %). „Ne ale všichni single Češi se pro život o samotě rozhodli dobrovolně,“ dodává Horáková.

Dnešní dobu charakterizuje nepřeberné množství možností. Každý z nás ročně potká více potenciálních partnerů než naši prarodiče za celý život. Nekonečná možnost volby však paradoxně vede k tomu, že výběrem partnera často strávíme více času než ve vztahu samotném. Často se navíc stane, že zvolíme špatně a koloběh se opakuje. Řada lidí proto nakonec rezignuje. Šance najít si vhodného partnera se navíc snižuje s věkem.
Nezávislý život bývá často náročnější než život v partnerském vztahu. Každopádně je drahý. Když někdo žije sám, nemá se s kým podělit o splátku hypotéky, účty za energie či náklady na auto. I proto si singles často dobře rozmyslí, když v práci podají výpověď. Ve srovnání se svými ženatými či vdanými kolegy platí rovněž vyšší daně.

Tento vývoj však není potřeba považovat za úplnou katastrofu. Vyšší podíl single domácnosti souvisí také s měnící se náladou společnosti. Ta nyní umožňuje každému vést plnohodnotný pracovní i soukromý život bez ohledu na rodinný stav. Vysoký podíl singles zkreslují také náctiletí a čerství dvacátníci, kteří ještě neplánují založení rodiny. Mladí lidé se nyní od rodičů osamostatňují mnohem dříve než v minulosti. „Každopádně neplatí, že kdo je dnes single, musí být single navždy. Existuje řada způsobů, jak se s někým seznámit a moderní technologie tento proces ještě více usnadňují,“ uzavírá Martina Horáková ze seznamovací sítě Leyter.com

Chcete se seznámit?
Zkuste „vychytanou“ seznamku a sociální síť v jednom Leyter.com. Oproti klasickým seznamovacím portálům umožňuje díky geolokačním informacím o jednotlivých uživatelích sledovat pohyb přátel v okolí a vyhledávat kulturní akce přímo z mobilního telefonu. Unikátní schopností seznamky je zpětně vyhledat konkrétní osobu, kterou uživatel zahlédl na konkrétním místě v určitý čas.

Připravila: Zuzana

Foto: iStock

4.3. 2013

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků