Sport

Léto, sport a úrazy

Když je venku hezky, každý si rád dopřeje vyjížďky na kole nebo na in-line bruslích. Abyste si však sportování opravdu užili, myslete na zdraví své i svých dětí.

Cyklisté a bruslaři

Jedete-li na kole, tak když máte k dispozici cyklostezky, je dobré je využívat a nevjíždět na silnici, která je hned vedle. Naopak na chodníku, není-li na něm jasně vyznačená cyklostezka, nemáte co dělat. Na rozdíl od bruslařů. Podle zákona o provozu na pozemních komunikacích je bruslař chodec, takže by pak měl dodržovat stejná pravidla. Může se pohybovat po chodníku vpravo, na stezce pro chodce i na cyklistické stezce. Na silnici se musí držet vlevo, co nejblíže okraji vozovky.

Myslete na sebe i své děti

Pokud si „občas“ vyjedete na kole, určitě jste svoje kolo před první vyjížďkou zrevidovali. A přidali také ochranné rukavice a přilbu a samozřejmě i vhodné oblečení, optimálně s reflexními prvky. Představte si, že by potomek jel například rychlostí 15 km/hodinu a spadl by po hlavě dolů. Jeho pád pak bude odpovídat skoku po hlavě na beton z výšky jednoho metru. A pokud vy pojedete rychlostí 25 km/hodinu, pak při pádu na hlavu to bude stejné, jako kdybyste skočili z výšky 2,5 m hlavou dolů na beton.

Bruslení je in

Podle odhadů používá in-line brusle téměř půl milionu lidí, hlavně dětí a mládeže. U bruslařů je však třeba k vhodnému oblečení přidat kromě helmy také chrániče kolen, loktů a zápěstí. Proč? Pomůžou zmírnit případné následky úrazů. Bohužel statistiky uvádějí, že přibližně jedna třetina bruslařů na ochranné pomůcky vůbec nemyslí. Přitom nejzávažnější jsou úrazy hlavy a nejčastější pak odřeniny dlaní, loktů, kolen nebo obličeje, ale také zlomeniny zápěstí či loktů.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: en.wikipedia.org/wiki/Sports_injury, www.wikiskripta.eu/w/Sportovn%C3%AD_%C3%BArazy
Zdroj fotografií: Pixabay

Diskuze: příspěvků