Společnost

Lukáš Hejlík: Na vraha bych také netrénoval

Jeho tvář osvěží podzimní seriálové hody. Na Nově Lukáš Hejlík posílí herecký ansámbl Ordinace v růžové zahradě, na Primě se objeví v novém komediálním seriálu Základka. Zůstane v zajeté herecké škatulce, nebo překvapí?

V jaké roli se představíte v „růžovce“?

Moje postava je klasika – doktor, konkrétně chirurg a plastický chirurg. Floutek, který střídá sukně a nikde se nechce vázat a kterému také všechno projde. V podstatě nahrazuji jednu z hlavních postav, tak se nechte překvapit.


V seriálu Základka to bude „jiná káva“?

Bude, jak žánrově, tak i rolí. Základka je na pomezí seriálu a sitcomu, pracuje s velkou nadsázkou. Pokud bych ji měl žánrově někam zařadit, půjde o komediální seriál. Každý díl má ale jen dvacet minut. Točili jsem na základní škole a dokonce i za chodu, když se tam vyučovalo. Pro mě to bylo velká zkušenost a také doufám, že se nám to povedlo. Alespoň s kolegy jsme si zpětně říkali – snad to bude dobré. A co hraju? Učitele – gaye.


V čem jsou tyhle dvě role odlišné?

V „růžovce“ budu nezapomenutelný, protože lidově řečeno „neslezu z obrazovky“. Ale moje role je typově stejná jako v seriálu Ošklivka Katka – pohledný mladý muž, ale flink. Kdežto v Základce jde o jiný žánr a jiného člověka. Snažil jsem se na něj jít také jinou formou, která by i mě obohatila. Nehulákám, což je u mě zázrak, naopak vše řeším přes velkou plachost, nedělám žádné zženštilé pohyby, které jsou samozřejmě na obraze nebo na divadle vždy tak komické. Ale snad i tohle bude sranda.


Je pro vás snadné ztvárnit roli muže, který má rád muže? Nechtělo to speciální trénink?

Mám kamarády gaye a herecký problém to určitě není, naopak. Dost jsem se tím zabýval už v divadelní hře Kočka na rozpálené plechové střeše, kde v podstatě rovněž představuju homosexuála. Buďme upřímní, na roli vraha bych také netrénoval tím, že někoho zabiju, ale myšlením. Představoval jsem si jednoho spolužáka ze střední školy, o kterém jsem ani nevěděl, jakou má sexuální orientaci. Vzpomněl jsem si, jak mluvil, jak myslel, moc se lidem nedíval do očí a choval se plaše.


Ovšem kdybyste řekl – jasně, na tuhle roli jsem trénoval v reálu, bylo by to přinejmenším mediálně vděčné.

Někdo se mě ptal, jaké bylo líbání s mužem, a já si přitom v seriálu dám sotva několik pus a s ženami, třeba s Táňou Medveckou. U toho si moje postava vždycky ověří, že to má prostě jinak.


Na televizní obrazovce jste se nedávno představil také jako kuchař–hostitel, byť na jeden den. Jak jste na tom s vařením v běžném životě?

Na vaření mě baví udělat to chytře, jednoduše a bez receptu. A moc rád používám suroviny, které jsem si sám vypěstoval nebo vychoval.

A co tedy pěstujete nebo chováte?

Na statku u Brna pěstuju dýně a i další zeleninu a chovám ovce, takže miluju jehněčí. Snad ho umím i dobře připravit, mezi osvědčené patří například jehněčí pečené v kořenové zelenině a podávaná s kuskusem.


Prý jste i vyhrál soutěž ve vaření jehněčího masa?

Vyhrál, vloni v srpnu, na Ovenáliích, což jsou svátky ovcí a koz ve Zlobici. Bylo to podobné, dělal jsem takový maďarský perkelt. Tedy žádná instantní koření a paprika. Ale spousta zeleniny a dlouhý táhlý vývar; ta šťáva je pak nepopsatelná. A podlévat červeným vínem!

Připravila: Marcela
Foto: FTV Prima
29. 8. 2012

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků