Knihy

Moa Herngren: Miss těžká váha

Román o nadváze, ale hlavně o té nejdůležitější váze v životě – o rovnováze.

DĚJ

Annie už se dlouho nevážila, ale když to udělala naposled, měla téměř 200 kilo. Teď už to bude nejspíš víc. Je jí 34 let, je v invalidním důchodu a skoro nevychází ze svého bytu. Všechno, co potřebuje, si nechává posílat domů. Hlavně tedy jídlo. Čas tráví tím, že jí a sleduje, co ostatní dělají na sociálních sítích. Její bezútěšnou existenci naruší až nabídka účasti v reality show „Váha dělá člověka“. Napřed o tom nechce ani uvažovat, ale producentka Camilla, která jí vyhledá, je tak přátelská a přesvědčivá, že nakonec podlehne. Doufá, že tak získá Camillu jako kamarádku, protože to je po dlouhé době někdo, kdo je na ní milý.

Začátek natáčení je pro Annie jedna velká hrůza. Natáčí se na zámečku, kde musí sdílet pokoj se dvěma dalšími soutěžícími a na bydlení s cizími lidmi není vůbec zvyklá. Dny se sestávají ze cvičení a dietní stravy. A co je nejhorší, Annie je mezi soutěžícími, mezi třemi muži a třemi ženami, zdaleka nejtlustší. Dvanáct týdnů musí snášet naprostou ztrátu soukromí, potupné vážení, osobní rozhovory, a to všechno před všudypřítomnými kamerami.

Naštěstí je tu trenér Alex, který má pro Annie zvláštní slabost a soutěžící Bjorn, se kterým naváže blízký vztah. Dny ubíhají a Annie nehubne. Bude pro ní i odvysílání v celostátní televizi katastrofou a bude mít ostudu po celém Švédsku? Nebo se její život změní k lepšímu, jak jí všichni slibovali?

DOJMY

Nečekejte úplně oddychový románek, jak by se mohlo zdát z obálky. Annie dostane nejen do těla. A nebude to jen ona, kdo dostane zabrat. Na celé reality show se podílí mnoho tvůrců. A jak se zdá, nikdo z nich není zrovna ukázkou životní rovnováhy. Manipulativní producentka Camilla obětovala pochybné kariéře osobní život. Moderátorka pořadu trpí anorexií a je jen otázkou času, kdy se to provalí. Pro pořad o váze to nebude zrovna dobrá reklama. Režisér prožívá rodinnou krizi a je myšlenkami úplně někde jinde. Pro úspěch pořadu dojde na ne úplně fér praktiky a udržet všechno pohromadě bude obrovský problém.

Je to příběh o nadváze. Váha bohužel není v našem světě podružná a najít kompromis mezi radostí z jídla a odříkáním není pro každého lehké. A nejen v tom není lehké najít rovnováhu. Vztahy, které potřebujeme, můžou být přitěžující. Práce, kterou milujeme, nás může stahovat ke dnu a to, co jsme považovali za správné, nám může nejvíc škodit. Pokud budeme chtít, tak to zvládneme. My sami. I když s pomocí ostatních to možná půjde líp.

Autor recenze: Jitka Králová

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Zdroj informací: Albatros
Zdroj fotografií: Jitka Králová

Diskuze: příspěvků