Filmové novinky

Napínavý thriller The Circle

Film The Circle byl natočený podle úspěšně stejnojmenné knihy Davea Eggerse. Napínavý thriller se odehrává v nepříliš vzdálené budoucnosti, kde je soukromí zločinem, a hodně lidí se ptá: je opravdu nutné vědět vše o všech, čtyřiadvacet hodin denně?

Žánr: thriller, sci-fi 

Režie: James Ponsoldt 

Hrají: Tom Hanks, Emma Watson, John Boyega, Bill Paxton, Patton Oswalt, Karen Gillan 

Téma pokroku, technologického rozvoje a životního pohodlí za cenu ztráty soukromí je dnes víc než aktuální. 

( Ne )bezpečné vize 

Zdá se, že v největší high-tech společnosti The Circle není problém, který by se nedal vyřešit. Ostatně komu by se nelíbil svět bez věčných válek, nemocí nebo hladu? Představy jsou to jistě krásné, jen je naplnit. A tomu by mohly pomoci super moderní technologie. Zakladatel a šéf společnosti je přesvědčený o tom, že vize dokonalého světa se dá proměnit v realitu. Jeho receptem na pokrok a na šťastné lidstvo ovšem znamená jedno: zbavit se jakéhokoliv tajemství. „Vědět je dobré, ale vědět všechno, je ještě lepší. Soukromí je krádež,“ tvrdí. 

Do Circle nastupuje mladá ambiciózní Mae. Je ohromená ideály této společnosti a na návrh šéfa se zapojí do experimentu, který by štěstí a pokrok pomohl rozšířit do celého světa. Prakticky to znamená, že se stane prvním člověkem, který o sobě sdílí úplně všechno. Během dne nosí kameru a dává svému publiku přístup k čemukoliv, co dělá: ke každé činnosti, každému rozhovoru, každému emailu. Její oddanost vůči firmě se ještě prohloubí, když společnost souhlasí, že poskytne zdravotní pojištění jejímu otci, který trpí roztroušenou sklerózou. 

Ale nic není tak černobílé, jak se může zpočátku zdát. Stane se její nový život pohádkou, nebo se promění v noční můru? A umožňuje cesta, po níž se vydala, vůbec možnost návratu? 

Názor režiséra 

James Ponsoldt říká, že si knižní předlohu k snímku doslova zamiloval. A nejen to. „Také mě pořádně vystrašila. Rozhodně je to thriller, ale jsou v ní také určité prvky hororu. Diváky podle mě nejvíce zasáhne, že si uvědomí, kolik toho mají s hlavní hrdinkou Mae společného. I já jsem stejně jako ona závislý na nejrůznějších technologických vychytávkách. Vážím si práva na soukromí. Nechci se ho vzdát a jsem rád, že se můžu vědomě rozhodnout, co budu se světem sdílet. Ale vždycky je to něco za něco,“ uvádí režisér. 


Na koho se můžete těšit 

Herečka Emma Watson (Mae) se v novém sci-fi thrilleru ocitne pod permanentním dohledem Toma Hankse (zakladatel a šéf Circle). Populární herec byl z knižní předlohy tak nadšený, že se současně stal jedním z producentů tohoto snímku. Kromě nich ve filmu mimo jiné uvidíte Johna Boyegu známého z Hvězdných válek: Síla se probouzí a také nedávno zesnulého skvělého hollywoodského herce Billy Paxtona, který často spolupracoval s režisérem Jamesem Cameronem. 


Připravila: mar 

Foto: BONTONFILM


Diskuze: příspěvků