Kariéra

Jak vám může pomoci kouč

Přešlapujete na místě a nevíte, jak dál? Nebo toužíte zdokonalit schopnosti a dosáhnout svých snů? Obstát v dnešním světě není nic jednoduchého. Kam se podíváte, očekávají se od vás perfektní výkony.

V práci musíte stíhat plnit úkoly za dva a držet krok s ostatními, protože za vámi stojí zástup zájemců o vaše místo. Dětem a rodině chcete dát také to nejlepší, přeci si to zaslouží. Také chcete dobře vypadat a věnovat se všemu ostatnímu, co vás baví a naplňuje. A nakonec to dopadne třeba tak, že si připadáte jako ztracená a nevíte, kterou cestou se dát, abyste byla šťastná. Dnešní doba je zaměřena na výkon a klade vysoké nároky na jednotlivce i týmy. Jenže jak můžete obstát, nezhroutit se a být přitom spokojená sama se sebou? Odpověď a pomoc hledejte v osobním rozvoji a koučingu.

Musíte stíhat

Tahle slova teď slýcháte dost možná čím dál častěji. Co je to osobní rozvoj, asi tušíte. Zjednodušeně řečeno jde o všechno, co vás dělá lepší. Může jít o vzdělání, sport, překonávání překážek, strachů, získávání nových dovedností či například rozvoj vašeho talentu. V dnešní době je rozvíjení sebe sama velice důležité, protože je to cesta, jak udržet krok s ostatními. A není to vůbec jednoduché, protože všude se setkáte většinou s popisováním problémů. Stěžujete si a vyjmenujete raději sto padesát důvodů, proč něco nejde. Nikdo vás totiž nenaučil hledat řešení toho, co vás trápí. Víte jen, že s tím musíte „něco“ udělat.

Co čekat od kouče

Pomocnou ruku v osobním rozvoji vám pak může nabídnout kouč, který vám pomůže zjistit, co vlastně chcete. A následně dojít tam, kde chcete a potřebujete být. Bude vás provázet určitou dobu životem a bude s vámi pracovat na změnách tak, abyste byla ve výsledku spokojena. Pomůže změnit váš způsob uvažování i přístup k sobě samé. Možná budete překvapena.

Jak to koučing vypadá?

Nečekejte, že vás bude kouč vodit všude za ručičku. Pomáhat vám bude prostřednictvím rozhovorů, na které budete docházet zpravidla jednou týdně. Dialog má svá pravidla, kouč se opírá o své teoretické i praktické znalosti a zkušenosti, a tak vás pomalu vede k cíli.

Dobrý kouč

Svůj život svěřte do rukou člověka, který je nejen skutečným odborníkem, ale „sedne“ vám i lidsky, budete k němu cítit důvěru. Nebude vám slibovat modré z nebe, ale vysvětlí vám, co budete potřebovat k dosažení svého cíle. Nebude vás kritizovat ani vás do ničeho nutit. Podstatné jsou i reference a jejich ověřitelnost. Snadno si můžete zjistit také rozsah a kvalitu vzdělání kouče. Kurzy jsou akreditovány Ministerstvem školství, takže by se měl prokázat příslušným certifikátem.

Připravila: Eva Čopíková

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Zdroj informací: www.csas.cz/cs/firmy/articles/kdyz-prestavame-zvladat-stres-jak-nam-pomuze-kouc
Zdroj fotografií: iStock

Diskuze: příspěvků