Nejlepší tipy, jak doma ušetřit za elektrickou energii

Proč zbytečně „vyhazovat peníze oknem“, když nemusíte? Přidejte se k většině Čechů, která letos plánuje ušetřit. Jde to i v domácnosti, stačí jen vědět, že…

Titulka pro: Nejlepší tipy, jak doma ušetřit za elektrickou energii
Zobrazit fotografii v galerii

Lednice nemusí „jet“ na maximum

Optimální teplota se pohybuje kolem 6 °C a obvykle na ni stačí základní stupeň chlazení. A pokud ne? Ověřte si, zda nemá moc námrazy, nestojí poblíž topení anebo zda u vás doma prostě není zbytečně velké teplo. Možná jste na to byli dříve zvyklí, tak to vezměte tak, že přišel čas na změnu. Rovněž je dobré mít naplněnou ledničku přibližně ze dvou třetin, extrémy (příliš plná, či skoro prázdná) jí ani vaší peněžence nesvědčí.

 

Nabíječky nemají odpočívat v zásuvce

Mezi lidmi se stále traduje, že taková drobnost, jako je nabíječka v zásuvce, když zrovna nic nenabíjíte, přece nevadí. Ač se to nezdá, opak je pravdou. I když v zásuvce „jen odpočívá“, bere si energii, zahřívá se a to vás může přijít docela draho – nabíječka tímto způsobem spotřebovává i desetkrát více energie, než když skutečně pár hodin nabíjíte třeba mobil, tablet, fotoaparát… Pokud ji stále zapomínáte vyjmout, jakmile máte nabito, pořiďte si vypínací zásuvky, které užijete i pro jiné spotřebiče.

 

LEDky „žerou“ méně

Přiznáváme: prvotní investice je mnohonásobně vyšší; běžná LEDka vyjde asi na 100 až 200 Kč, kdežto obyčejná vláknová žárovky stojí doslova pár korun. Ale platí to i opačně: běžná žárovka svítí asi 1000 hodin, LEDka vydrží 20 000 hodin. Úspora energie s LED žárovkami se pohybuje v průměru okolo 80 až 95 procent. „Když si vezmete běžnou 60 W žárovku, která svítí denně 6 hodin, dojdete k ročním nákladům na provoz ve výši 643 Kč. S LED o příkonu 7 W, svítící po stejnou dobu, jsou roční náklady na provoz 75 Kč - tedy téměř devětkrát nižší,” vysvětluje Tomáš Suchý z portálu Ušetřeno CZ.

 

Jen vypnout spotřebiče nestačí

Jde o další mýtus, který se mezi lidmi přenáší jako chřipka. Skutečně platí, že většina spotřebičů zůstává i po vypnutí v pohotovostním režimu – což znamená, že pořád „žerou“ elektřinu. Málo, zato vytrvale, ve dne i v noci. „Je to neuvěřitelné, ale provoz spotřebičů ve standby režimu vás v domácnosti vyjde i na tisíce korun ročně,” říká Tomáš Suchý. Zejména u starších spotřebičů je pohotovostní režim energeticky náročnější a může jít i o 20 wattů (u nově pořizovaných pak maximálně o 1 až 2 watty).

 

Nový televizor není jen na ozdobu

Pomiňme fakt, že mnozí si pořizují nové „telky“ z více důvodů (lze si dopřát větší obrazovku, přesto zaberou méně místa, nabídnou kvalitnější příjem) a zaměřme se čistě na otázku elektrické energie. Zejména to platí pro ty z vás, kteří pracují či z jiného důvodu pobývají doma celý den, a televizor si pouští jako takzvanou kulisu. Podle odborníka není co řešit - staré televizory (CRT) spotřebují až o 70 procent více elektřiny než nové LCD se stejně velkou úhlopříčkou.

Co říkáte, není už čas změnít zajeté zvyklosti a skutečně začáít šetřit?
 

Připravila: Marcela
Foto: Indesit
22. 4. 2015

DISKUZE K ČLÁNKU

1

To je zajímavé. Já jsem třeba vůbec nevěděla, že spotřebič odebírá elektřinu, i když je vypnutý, ale je stále zapojený v zásuvce. My za elektřinu tolik neplatíme, protože topíme v krbových kamnech, na která je napojený jednak komín , ale také podlahové topení, takže s nimi bez problému vytopíme celý dům. Kdybychom měli topit elektřinou, tak to bychom asi hodně přemýšleli, jak za ni můžeme ušetřit.

ODPOVĚDĚT

1

Dobré tipy. My třeba doma elektřinu využíváme i k vytápění a z vlastní zkušenosti můžu říct, že pokud člověk chce ušetřit na vytápění elektřinou, tak je dobré mít celý dům dobře zaizolovaný, aby teplo jen tak někam neunikalo. Bohužel ale nestačí jen izolace stěn, dobré je myslet i na izolaci střechy. Právě tu jsme dělali letos. Nakonec se nám o vše ohledně tepelné izolace střechy postarali http://www.strechytomi.cz/ Ve finále to ani nebylo až tak drahé, jak jsme předpokládali.

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (2 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Titulka pro: Vlastní byt znamená jistotu ve stáří

Vlastní byt znamená jistotu ve stáří

Podle statistik ČSÚ bydlí ve vlastní nemovitosti přibližně dvě třetiny rodin. V rodinném domě žije...

5 tipů, jak zútulnit vaši ložnici podle moderních trendů

5 tipů, jak zútulnit vaši ložnici podle moderních trendů

Probouzíte se unavení, podráždění, bez energie, a to i po dlouhých hodinách spánku? Pak je...

Titulka pro: Veletrhy nábytku, bydlení a zahrady už od zítřka!

Veletrhy nábytku, bydlení a zahrady už od zítřka!

Řešíte stavbu nebo rekonstrukci? Nábytek do bytu? Zajímáte se o zahradu? Pak si nenechte ujít...

Titulka pro: Vzorový dům? Takhle můžete bydlet i vy

Vzorový dům? Takhle můžete bydlet i vy

Pokud uvažujete o novém bydlení a poohlížíte se po řadové výstavbě, určitě si také kladete...

Kdy vylétne z hnízda? Nedělejte si z bytu mama hotel!

Zatímco někteří potomci se snaží vylétnout z hnízda co nejdříve, poznat svět a osamostatnit se,...

Nový start do života v pronájmu bytu v Praze

Nový start do života v pronájmu bytu v Praze

Rozešla jste se s partnerem a nyní hledáte nový pronájem bytu v Praha?

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

VYBAVENÍ KOUPELNY

Zdravím kde se dají koupit opravdu kvalitní ručníky?

BATOH

Zdravím, doporučíte mi prosím batoh pro dcerku na druhý ...

HRAČKA PRO HOLČIČKU

Zdravím, poradíte prosím příslušenství k Barbínce, se ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

© 2016, MeziŽenami.cz