Domácnost

Jak doma ušetřit za elektrickou energii

Přidejte se k většině Čechů, která letos plánuje ušetřit. Jde to i v domácnosti. Stačí jen vědět, na co se zaměřit.

Lednice nemusí „jet“ na maximum

Optimální teplota se pohybuje kolem 6 °C a obvykle na ni stačí základní stupeň chlazení. A pokud ne? Ověřte si, zda nemá moc námrazy, nestojí poblíž topení anebo zda u vás doma prostě není zbytečně velké teplo. Možná jste na to byli dříve zvyklí, tak to vezměte tak, že přišel čas na změnu. Rovněž je dobré mít naplněnou ledničku přibližně ze dvou třetin, extrémy (příliš plná, či skoro prázdná) jí ani vaší peněžence nesvědčí.

Nabíječky nemají odpočívat v zásuvce

Mezi lidmi se stále traduje, že taková drobnost, jako je nabíječka v zásuvce, když zrovna nic nenabíjíte, přece nevadí. Ač se to nezdá, opak je pravdou. I když v zásuvce „jen odpočívá“, bere si energii a zahřívá se.

LEDky spotřebovávají méně energie

Přiznáváme: prvotní investice je vyšší; běžná LEDka vyjde asi na 100 až 200 Kč, kdežto obyčejná vláknová žárovky stojí doslova pár korun. Ale platí to i opačně: běžná žárovka svítí asi 1000 hodin, LEDka vydrží 20 000 hodin. Úspora energie s LED žárovkami se pohybuje v průměru okolo 80 až 95 procent.

Jen vypnout spotřebiče nestačí

Jde o další mýtus, který se mezi lidmi šíří. Skutečně platí, že většina spotřebičů zůstává i po vypnutí v pohotovostním režimu – což znamená, že pořád spotřebovávají elektřinu. Málo, zato vytrvale, ve dne i v noci. Provoz spotřebičů ve standby režimu vás v domácnosti vyjde i na tisíce korun ročně. Zejména u starších spotřebičů je pohotovostní režim energeticky náročnější a může jít i o 20 wattů (u nově pořizovaných pak maximálně o 1 až 2 watty).

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: Ušetřeno CZ
Zdroj fotografií: Pexels

Diskuze: příspěvků