Domácnost

Jak provonět interiér: vonné kameny, difuzéry i aromalampy

Sbírání kytiček

Vůně působí na každého člověka – někdy nás uklidňují, přinášejí dobrou náladu, jindy povzbuzují. Využijte jejich pozitivních účinků a vyberte si takovou formu bytové vůně, jež vám bude nejvíce vyhovovat. Někomu postačí vonná svíčka, jiný zase nedá dopustit na aroma lampu.

Svíčky: tradičně i moderně

Vonět může už parafín nebo včelí vosk, či jiný základní materiál, z něhož se svíčky vyrábějí, případně se vůně přidává. Na výběr je neskutečně široká škála vůní, ovšem nevybírejte pouze podle nich. Výrobci kvalitních svíček zpravidla uvádějí i dobu hoření.

Mezi novinky poslední doby patří svíčky elektrické, jež věrně imitují skutečný plamen, a i je lze napustit vonnou esencí.

Bytové spreje, tyčinky a další

Jde o běžnou věc a rychlou variantu, jak provonět interiér. Na druhé straně však také sprej poměrně rychle vyprchá. Z dalších možností jmenujme osvědčené vonné tyčinky, potpourri, mezi prádlo můžete vložit praktické aroma sáčky, vonné papíry nebo karty. Jako elegantní doplněk interiéru pak fungují vonné kameny.

Osvědčené aromalampy

Přestože to nikde není psáno, většinou se vyrábějí z keramiky, zato tvary už mívají různé. Určitě víte, že dolů se dává čajová svíčka, nahoru, do „nádobky“, voda a tu už stačí jen zakapat vonnou esencí. Anebo místo vody a esence použijte aroma vosky.

Aroma difuzéry

Pokud lze některý výrobek označit za aktuálně hodně oblíbený, pak to jsou právě tyto difuzéry. Říká se, že kdo je jednou vyzkoušel, podruhé neodolá. Jak fungují? Do nádobky, či spíše dekorativního flakónu, se nalije vonná esence, vloží ratanové tyčinky – a to je vše. Esence vzlíná tyčinkami, vůně se šíří vaším domovem. Jiná variace aroma difuzéru pracuje s keramickými nebo porcelánovými nosiči vůně. A kdyby se vám vůně omrzela? Nevadí. Až dovoní, můžete si koupit jen jinou náhradní náplň, a použít starý difuzér. Prodávají se také elektrické difuzéry, fungující na baterie, či takzvané ultrasonické difuzéry.

Katalytické lampy jako šperky

Přestože v první řadě nejde o nosiče vůně, mnozí je tak vnímají. Původně však katalytickou lampu vymyslel jeden lékárník, aby se s nimi dal čistit vzduch v nemocnicích. Postupně se však přidala i vonná esence, a tak můžou váš byt rovněž provonět. Navíc flakóny těchto lamp bývají neskutečně krásné, takže je hrdě vystavte na odiv.

Princip fungování není složitý. Do nádoby nalijete vonnou esenci, zapálíte knot a zhruba do dvou minut knot uhasíte. Potom se katalytickou oxidací, bez plamene, tedy i bez kouře, zlikvidují škodlivé mikroorganismy a organické molekuly zodpovědné za nepříjemné pachy. Jako ideální doporučená doba provozu se uvádí 20 minut, za tuto dobu se vzduch v místnosti většinou stihne vyčistit. Pokud byste chtěli cítit libé aroma delší čas, musíte přidat ještě jinou formu interiérové vůně.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: tiskové materiály À la Maison
Zdroj fotografií: Pixabay
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků