Nová kuchyně: na co myslet, než si ji pořídíte?

O kuchyni se říká, že je srdcem domova. A protože si toto „srdce“ pořizujete jednou, dvakrát za život, vyplatí se důkladná příprava. Na co byste neměli zapomenout?

Titulka pro: Nová kuchyně: na co myslet, než si ji pořídíte?
Zobrazit fotografii v galerii

V první řadě jde o prostorové možnosti, které do velké míry určují tvar kuchyňské linky, vaše konkrétní požadavky a rovněž i finance, jež plánujete investovat. Ale to není všechno.

Myslete na rozvody

Při výměně staré kuchyně za nové řešte své technické možnosti – počítáte s tím, že dřez bude na jiném místě, než doposud, nebo uvažujete i o spotřebičích, jež se bez vody neobejdou (výrobník ledu a podobně)? Stejně je třeba zvážit i přípojky na plyn a elektřinu.

Krásné nové spotřebiče

U nové linky zřejmě zvážíte i výměnu spotřebičů, místo vám ušetří vestavné modely. Nezapomeňte jen, že mezi jednotlivými spotřebiči se doporučuje ponechat prostor alespoň 30 centimetrů. A co ještě řešit? Například dnes se běžně umísťují trouby do výšky očí, což je praktičtější. Navíc u moderních výrobků si netřeba lámat hlavu s jejich čištěním. „Obsahují pyrolýzu, tedy systém, který zařídí vyčištění trouby, a to díky vysoké teplotě, která spálí nečistoty na prach,“ uvádí šéfkuchař Radek Šubrt při příležitosti otevření nového Kuchyňského studia DATART. Další šikovnou záležitostí je vaření na indukci, ostatně vestavné varné desky obecně se pomalu stávají samozřejmostí. A abyste při vaření neřešili přemíru ne vždy libého aroma, myslete i na šikovný odsavač par (rozlišujeme digestoř odtahovou, nebo recirkulační). Rovněž sledujte také energetické štítky spotřebičů.

Praktická pracovní deska

Z jakého by měla být materiálu? Vyberte si, tradiční je dřevotříska opatřená nejrůznějšími povrchovými úpravami (i s velmi zdařilými imitacemi, například betonu). Ale prodává se rovněž dřevo, nerez, kámen (přírodní, či umělý)… „Například kámen je velmi drahý, ale zase snese všechno. Dřevo je náročné na údržbu, ale příjemné na dotek,“ uvádí odborník. Kromě materiálu zvažte i počet spár, jež bude zapotřebí pro vámi potřebné rozměry. Základní pravidlo zní – čím méně, tím lépe. A ideál? Deska beze spár! Obecně by měla být pracovní deska ve výšce 85 až 90 cm, ale konkrétně ji nastavte podle člověka, který u ní bude trávit nejvíce času.

Vybírejte skříňky

U dolních skříněk můžete volit stejnou hloubku, jako jste byli zvyklí dříve, tedy cca 55 až 60 centimetrů, ale třeba i o něco více. Podle odborníků dosáhneme i do skříňky o hloubce 80 centimetrů. Ale nejprve si to prakticky vyzkoušejte. Stejně otestujte i hloubku horních skříněk či polic, zvažte šířku dvířek, vybavení skříněk, šuplíků a podobně.
Náš tip: Pokud zvažujete novou linku do tvaru písmene L, U či například T, využijte rovněž rohy. Sem se více hodí nádobí, které používáte jen občas, avšak i v těchto místech si můžete pořídit například otočný karuselový systém, který usnadní manipulaci.

Dlažba nebo jinak?

Tradiční obkládačky sice nejsou minulostí, dnes ale jde jen o jednu z možností, čím obložit stěnu mezi horní a dolní částí kuchyňské linky. Mezi moderní řešení patří například skleněný obklad nebo využití speciální stěrky, ovšem pokud chcete sjednotit obložení s pracovní deskou, volte stejný materiál.

Poraďte se s odborníky

Při pořízení nové kuchyně je třeba mít na zřeteli i řadu dalších věcí, včetně optimálního rozmístění takzvaných zón, ergonomických pravidel a podobně. Nelamte si však hlavu sami. Od toho jsou tady kuchyňská studia, respektive jejich odborníci, aby vám s plánováním nové kuchyně pomohli.


Připravila: Marcela
Foto: DATART
15. 10. 2013

 

DISKUZE K ČLÁNKU

VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Titulka pro: Vlastní byt znamená jistotu ve stáří

Vlastní byt znamená jistotu ve stáří

Podle statistik ČSÚ bydlí ve vlastní nemovitosti přibližně dvě třetiny rodin. V rodinném domě žije...

5 tipů, jak zútulnit vaši ložnici podle moderních trendů

5 tipů, jak zútulnit vaši ložnici podle moderních trendů

Probouzíte se unavení, podráždění, bez energie, a to i po dlouhých hodinách spánku? Pak je...

Titulka pro: Veletrhy nábytku, bydlení a zahrady už od zítřka!

Veletrhy nábytku, bydlení a zahrady už od zítřka!

Řešíte stavbu nebo rekonstrukci? Nábytek do bytu? Zajímáte se o zahradu? Pak si nenechte ujít...

Titulka pro: Vzorový dům? Takhle můžete bydlet i vy

Vzorový dům? Takhle můžete bydlet i vy

Pokud uvažujete o novém bydlení a poohlížíte se po řadové výstavbě, určitě si také kladete...

Kdy vylétne z hnízda? Nedělejte si z bytu mama hotel!

Zatímco někteří potomci se snaží vylétnout z hnízda co nejdříve, poznat svět a osamostatnit se,...

Nový start do života v pronájmu bytu v Praze

Nový start do života v pronájmu bytu v Praze

Rozešla jste se s partnerem a nyní hledáte nový pronájem bytu v Praha?

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

BELLA HAPPY

Zdravím, nemáte prosím zkušenost s plenkami Bella Happy? ...

VAŘENÍ S HRAŠKOU

Zdravím používáte někdo hrašku?

CO PRO LEPŠÍ EREKCI

Partner má problémy s udržením erekce, jak to řešíte? Co ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

© 2016, MeziŽenami.cz