Kariéra

Novela o zkrácených úvazcích: pomůže rodičům i studentům

Prvního ledna vstoupila v platnost novela zákona o zkrácených úvazcích. Pro firmy tak bude výhodnější zaměstnávat i ty, kteří si plný úvazek nemůžou dovolit.

V praxi novela usnadní uplatnění na pracovním trhu zejména studentům, matkám na rodičovské dovolené a seniorům.

Ačkoliv se firmy zkráceným úvazkům doposud spíše vyhýbaly, situace by se měla začít postupně obracet k lepšímu. Legislativa platná od 1. ledna 2023 totiž zkrácené úvazky výrazně zatraktivňuje. „Častější zkrácené úvazky pomůžou ve svém důsledku demokratizovat pracovní trh, jelikož se do jeho prostředí dostanou okrajové skupiny zaměstnanců, které byly doteď kvůli svým časovým možnostem upozaďovány,” říká odborník na pracovní trh Honza Klusoň. Zaměstnavatelé mají nově slevu na pojistném ve výši 5 % na rodiče dětí do 10 let, studenty, lidi do 21 let a starší než 55 let.

Vstup na pracovní trh tak novela usnadňuje mimo jiné maminkám s malými dětmi, které chtějí i po dobu rodičovské dovolené zůstat v oboru, ale z časových důvodů si nemůžou plný úvazek dovolit. To samé platí i pro důchodce, kteří ještě nechtějí pracovní trh úplně opouštět, ale chtějí zvolnit tempo.

Zkrácené úvazky pomohou také studentům, kteří tak budou moct pracovat i při studiu a úvazek si postupně zvyšovat. Zároveň jim takové úvazky mohou usnadnit počátek kariéry po dostudování.

Připravila: Kateřina Pavelková

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Zdroj informací: Welcome to the Jungle
Zdroj fotografií: Pixabay

Diskuze: příspěvků